Az osztrák hulladékgazdálkodási ágazat évente 9 milliárd eurós bevételt termel, 3500 létesítményben, összesen 74 millió tonna hulladékot kezelve. A hulladékipar az elmúlt 10 évben 80%-os növekedést mutatott, és 2024-ben a teljes gazdasági teljesítménye elérte a 19,45 milliárd eurót.
Kapacitás és újrahasznosítás
Ausztria 34%-ban hasznosítja újra teljes hulladéktermelését, a települési és háztartási hulladékok esetében pedig 62%-os újrahasznosítási aránnyal a második helyen áll Európában. 2022-ben 20 millió tonna másodlagos nyersanyagot integráltak vissza a gazdaságba. Az iparág 3000 vállalata több mint 210 millió tonna feldolgozási kapacitással rendelkezik. A legtöbb vállalat Alsó-Ausztriában, Felső-Ausztriában és Stájerországban működik.

Hulladékgazdálkodás és klímavédelem
A hulladékgazdálkodás kiemelt szerepet játszik a klímavédelemben: az iparág CO2-kibocsátása 1990 óta 50%-kal csökkent, 4,6 millió tonnáról 2,3 millió tonnára. Az újrahasznosított fém-, papír- és üveghulladék csökkenti a fosszilis nyersanyagok felhasználását, a termikus hulladékhasznosítás pedig energiát biztosít a gazdaság számára.
Innováció és beruházások
Ausztria az első 5 EU-s ország között van a hulladékgazdálkodási szabadalmak számát tekintve. 2017 óta 110 kutatás-fejlesztési projekt indult, és az ágazat évente 600 millió eurót fektet be, főként új létesítményekbe.
Tisztességes versenyt a másodlagos nyersanyagokért!
Az ágazat vezetői szerint a hulladék értékes erőforrás, amelyet az áruk szabad mozgása alá kellene vonni. Jelenleg az elsődlegesnél drágábbak a másodlagos nyersanyagok az adminisztratív terhek és a szállítási korlátozások miatt. Az osztrák hulladékkezelési szereplők egy „schengeni hulladéktérséget” sürgetnek, amely biztosítaná az újrahasznosított anyagok szabad áramlását.
Munkahelyteremtés és gazdasági hatás
A hulladékipar 75 000 munkahelyet biztosít, a GDP-hozzájárulása pedig 6,64 milliárd euró. Fő megrendelői az ingatlan- és lakásszektor, valamint a fém- és papíripar. A települési hulladék újrafeldolgozása (62%) meghaladja az EU 2025-ös 55%-os célját, de a műanyagcsomagolások újrafeldolgozásában (25%) még van hova fejlődni.
Harald Höpperger, az Osztrák Szövetségi Gazdasági Kamara képviselője szerint: „A hulladékgazdálkodás ötvözi a gazdasági hatékonyságot az ökológiai felelősségvállalással. Az újrahasznosított anyagok használata csökkenti Ausztria függőségét az importált nyersanyagoktól.”
Összeállította: Csomor Zsolt
Forrás: Der Verband Österreichischer Entsorgungsbetriebe és Don’t waste it