fbpx

Az Ipar Napjai 2025: robotok, innováció és jövőgyárak

Írta: Sándor Ildikó - 2025 május 16.

A május 13–16. között megrendezett Ipar Napjai 2025. és Automotive Hungary kiállítás ismét megmutatja, milyen irányba tart az ipar: robotok, mesterséges intelligencia, önvezető autók és 3D nyomtatás színesítették a programot, ám a gépek világában is az ember maradt a középpontban.

Több mint 320 kiállító érkezett 15 országból, bemutatva az ipari csúcstechnológia legfrissebb fejlesztéseit – futurisztikus gyártósorokkal, startup-újdonságokkal és látványos bemutatókkal. Az eseményen külön hangsúlyt kapott az ember és gép együttműködése, a munkaerőpiaci kihívások, valamint az utánpótlás-nevelés: a látogatókat egyetemi standok, gyakornoki programok és technológiai versenyek is várták.

Toyota Mirai
Bemutatkozott az első hazai hidrogén üzemanyagcellás autó, a Toyota Mirai
(fotók: Sándor Ildikó)

Kínai jelenlét és geopolitikai távlatok

A megnyitóbeszédek egyik fontos üzenete az volt, hogy a naponta keletkező óriási mennyiségű adat (több mint 200 millió pendrive-nyi) kezelése és értelmezése elképzelhetetlen mesterséges intelligencia-alapú megoldások nélkül. A kiállítás sokszor emlegetett jelszava mégis az volt: az emberi munkát a gépek nem helyettesítik, csak kiegészítik.

Külön figyelmet kapott idén a kínai delegáció, Chongqing város vezetésével. A küldöttség célja konkrét autóipari együttműködések és technológiai partnerségek kialakítása volt. Kína már nemcsak gyártani, hanem fejleszteni is szeretne, Magyarországot pedig stratégiai partnerként tekinti ebben.

Robotok, fröccs és sör: az élményekről sem feledkeztek meg

Az Ipar Napjai nemcsak a technológiáról szólt: a Hungexpo A pavilonjában veteránautók, alternatív hajtású járművek és szórakoztató robotalkalmazások is helyet kaptak. A Fanuc standján például a Robofröccs nevű kollaboratív robot szolgált fel frissítő italokat, míg a Power Belt saját fejlesztésű adagológépe sörrel jutalmazta a regisztrált látogatókat.

A múlt és a jövő járművei

A klasszikus autócsodák (például Volkswagen Bogár, BMW, Opel modellek) mellett bemutatkozott az első hazai hidrogén üzemanyagcellás autó, a Toyota Mirai, valamint a CaetanoBus is, amelyet nemrégiben a Volánbusz tesztelt a fővárosi agglomerációban

robotika, mesterséges intelligencia, ipari innováció, Automotive Hungary, Ipar Napjai, kollaboratív robotok, járműipar, kínai autóipar, ZalaZONE tesztpálya, hidrogén üzemanyagcellás autó

CÍMKÉK