Az egyszer használatos műanyagokat használatuk után nem megfelelően kezelik, és a szemétben végzik az jelentős környezeti kárt okoz. De vajon hol termelik a legtöbb műanyaghulladékot, és miért fontos, hogy foglalkozzunk a kérdéssel?
A legnagyobb műanyaghulladék-termelők
A Visual Capitalist nemrégiben közzétette, hogy mely országok a világ legnagyobb műanyagtermelői. A felmérésben az egyszer használatos műanyagok éves felhasználási mértékét nézték meg. Eszerint az egy főre jutó műanyaghulladék-termelés terén Szingapúr vezeti a listát 76 kg/fő mennyiséggel. Őt követi Ausztrália 59 kg/fő, majd Omán 56 kg/fő értékkel olvasható a Visual Capitalist és a Körkörös Gazdaság oldalán. A legnagyobb műanyaghulladék-termelők között többnyire fejlett országok szerepelnek, amelyek magasabb fogyasztási szinttel rendelkeznek.
Az egyszer használatos műanyagok léte több szinten is kihat mind az emberek, mind pedig a környezetünk egészségére. A műanyagok több száz év alatt bomlanak le, amely során mikroműanyagok jutnak a környezetbe, szennyezve a vizeket és az élelmiszerláncot, károsítva a szárazföldi és tengeri állatokat és növényzetet. A műanyagokból felszabaduló vegyi anyagok a mi egészségünkre is károsak lehetnek, hormonális zavarokat és egyéb betegségeket okozva.
Aggasztó, hogy a világ egyes pontjain még mindig ilyen magas az eldobható műanyagok aránya, mivel számos megoldás létezik már ennek elkerülésére. Az organikus műanyagutánzatok, például a kukoricakeményítőből készült csomagolóanyagok, valamint az algából készült szívószálak egyre elterjedtebbek. A gyorséttermi láncok az európai uniós szabályozások miatt már sikeresen áttértek a papírcsomagolásra, emellett pedig egyre több ország tér vissza a régi, jól bevált módszerekhez is, mint az újrahasználható, visszaváltható üveg- és fémflakonok használata. Ezek az alternatívák nemcsak csökkentik a műanyaghulladék mennyiségét, hanem elősegítik a fenntarthatóbb fogyasztási szokások kialakulását is.