fbpx

Bajban van a globális vegyipar

Írta: Kalmár Nárcisz - 2019 augusztus 14.

Az autóipar átalakulása, a környezetvédelmi szabályok szigorodása és az amerikai-kínai vámháború jelenti a legnagyobb kockázatot a világ vegyiparára – ez áll az Atradius hitelbiztosító globális szektorelemzésében. Mivel a kulcspiacokon, például Kínában, csökkent az autók iránti kereslet, a német autóiparban és több más ágazatban rövidebb műszakokat kellett bevezetni. Ez a magyar gazdaság autóipari kitettsége miatt a hazai vegyipari beszállítókra is negatívan hat majd. A tanulmány szerint sok műanyaggyártó vállalat hitelkockázati besorolása drámaian romolhat az egyszer használatos műanyag termékek betiltása nyomán.

Az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint nem csak a világkereskedelemre hat katasztrofálisan az amerikai-kínai vámháború, hanem a globális vegyipart is visszavetheti. Vanek Balázs országigazgató emlékeztetett arra, hogy Kína a világ legnagyobb vegyipari fogyasztója, míg az Egyesült Államok vegyipari exportja folyamatosan nő. – A kínai belső kereslet a világ átlaga felett bővül, az idén 4,6 százalékkal, jövőre pedig 5,3 százalékkal, rövid távon mégis visszaesik a jövedelmezősége. Az amerikai vámok ugyanis megdrágítják a kínai műanyagjátékok vagy kémiai anyagokat is igénylő textiláruk exportját. Az amerikai vegyipari export az idén 10 százalékkal nőtt, a Kínába irányuló amerikai kivitel növekedése ugyanakkor visszaesett. A korábbi évek kétszámjegyű bővülése után 2018-ban mindössze 2,7 százalékkal nőtt a vegyipari export – mondta Vanek Balázs.

Az elemzés szerint az ágazat 1-1,9 százalékkal bővülhet az Európai Unió tagországai többségében, kivéve Németországot, ahol a tavalyi 1,6 százalékos csökkenés után az idén további 1,4 százalékos visszaesés várható. A szektorban a német vegyipar az első Európában, a világban pedig a negyedik. A körülbelül kétezer német vegyipari vállalat 90 százaléka kkv, és ezek a cégek foglalkoztatják a vegyipari dolgozók egyharmadát. – 2018-ban már 3,6 százalékkal csökkent a német vegyipari termelés, a gyógyszergyártási adatokkal együtt. A tavalyi árbevétel 3,8 százalékos csökkenéssel 203 milliárd euró lett. Úgy becsüljük, hogy 2019-ben 4 százalékkal esik vissza a német vegyipar, az árbevétel pedig 3 százalékkal – mondta az országigazgató.

A német vegyipar csökkenését egyebek mellett az autóipari kereslet megváltozása okozza, ez pedig negatívan hathat a magyar gazdaság egészére. A magyar vegyipar tavalyi, uniós átlag feletti növekedését (7,8 százalék) például az autógyártás tette lehetővé, de az idén már csak ennél kisebb növekedés várható. – A kereslet ciklikussága, a munkaerőhiány vagy a brexit mind befolyásolja az európai autóipari trendeket, és mivel a magyar autóipar exportorientált, viszont nagy a súlya a magyar gazdaságban, az autóipari visszaesést a teljes magyar gazdaságban megérezzük majd, nem csak a vegyiparban, amely nagy beszállítója az autógyáraknak – mondta az országigazgató.