A műanyag zacskókra vonatkozó 2015-ös EU irányelve a tagállamok számára előírta a használat drasztikus csökkentését. Svédország ennek elérésére 2020-ban vetett ki azokra adót, melynek következében napjainkra drasztikusan csökkent a felhasználásuk – november elején el is törölték az adót.
Az adónak köszönhetően EU-célérték alá került a felhasználás
A törvényt azt követően vezették be Svédországban, hogy az EU 2015-ös műanyag zacskókra vonatkozó irányelve a tagállamok számára előírta a használat drasztikus csökkentését. A svéd jobbközép koalíciós kormány pedig tavaly bejelentette, hogy eltörlik az adót – olvasható a hvg.hu oldalon. A 3 koronás (mintegy 105 forintos) adó bevezetése előtti évben, 2019-ben a Svédországban élők fejenként átlagosan 74 műanyag zacskót használtak el. Ez a szám 2023-ban 17-re csökkent. A döntést azzal indokolták, hogy az ország fogyasztása már az uniós célérték alatt van, ezért az adót „nem tartják szükségesnek”.
Az adó megszüntetését többek között a svéd kormány saját környezetvédelmi hivatala is bírálta, amely arra figyelmeztetett, hogy az adóra továbbra is szükség van az új használati szokások megszilárdításához. „Nem tudjuk, mi fog most történni. A fejenkénti 40 zacskós fogyasztási célérték 2025-től továbbra is fennáll, és ha ezt túllépjük, az EU bírságot szab ki ránk” – fogalmazott Åsa Stenmarck, a Svéd Környezetvédelmi Hivatal szóvivője.
Annak ellenére, hogy a műanyag zacskót a svéd Celloplast vállalat szabadalmaztatta 1965-ben, az ország élen járt a használat csökkentésében: a nagy szupermarketek már régóta nem adják ingyen a műanyag és papírzacskókat, ezzel is ösztönözve az embereket, hogy használjanak belőlük kevesebbet.