Fodor Réka életében kiemelkedő szerepet kap a kreativitás és a rajz. Jelenleg a Soproni Egyetem Faipari Mérnöki és Kreatívipari Karának tervezőgrafikus hallgatója, akinek két munkáját is jutalmazta a HUNGAROPACK Student Csomagolástervezési Diákverseny zsűrije.
A rajzórákon úgy éreztem, kitárul előttem a világ
Egy beszélgetésre invitáltuk Fodor Réka harmadéves tervezőgrafikus hallgatónkat, hogy a HUNGAROPACK Student Csomagolástervezési Diákversenyen elért szép eredményeiről kérdezzük. Legtöbb tervezőgrafikus hallgatónk korán megszerette a rajzolást, a művészetet. De hogy volt ez Réka esetében, kérdeztük az interjú elején.
– Szüleim már egész kisgyermekkoromban felfigyeltek a kreativitásomra, a rajz iránti szeretetemre, ezért számos, ilyen irányú táborokba vittek. Ennek köszönhetően különféle technikákkal ismerkedhettem meg, de az első helyen nálam mindig is a rajzolás állt. Általános iskolában természetesen a rajzóra volt a kedvencem, ahol mindig úgy éreztem, hogy kitárul előttem a világ. Ezeken az órákon gyakran alkottunk csendéletet, amikor is a formák megtalálása tetszett leginkább. Később portrékat is rajzoltam, és próbálgattam különféle technikákat.
A Soproni Egyetemen a pontosságot és a kreativitást ötvözve találtam meg önmagam
A rajzolás iránti rajongása befolyásolta a középiskolai választást?
– Sokakkal ellentétben én nagyon szerettem és szeretem most is a kockológiát és a térbeli ábrázolást. A pályaválasztás során a műszaki rajzoló és az építészeti szakmák vonzottak, mert érdekelt a pontos szerkesztés. Azonban azt is éreztem, hogy ezzel a döntésemmel talán kevesebb kreativitás lenne jelen az életemben, mint ahogy szeretném.
A nagynéném segített rátalálni a grafikai pályára, így az általános iskola elvégzése után a Budapesti Komplex SZC Kreatív Technikumába jelentkeztem, tervezőgrafika szakra. Fel is vettek, ahol elsajátíthattam az alapokat. Megismerkedtem a photoshop világával és az adobe programokkal. Ott jöttem rá arra is, hogy engem leginkább a digitális világ vonz – azért a rajz is sokszor visszaköszön, hiszen onnan indul az egész tervezési folyamat.
És jelenleg az egyetemünk tervezőgrafika szakos hallgatója…
– A középiskolában annyira vonzott a csomagolástervezés, hogy úgy éreztem, muszáj ebben az irányban folytatnom a tanulmányaimat, hogy még többet megtudhassak a szakmáról.
Más hasonló egyetemek mellett ezért jelentkeztem a Soproni Egyetemre is, ahová sikeres felvételt nyertem. Ezt az intézményt már a felvételi óta második otthonomnak tartom, azonnal magával ragadott. Egyrészt nagyon tetszett, hogy botanikus kertben található, másrészt a felvételiztető rendkívüli kedvessége, emberisége is magával ragadott. Emiatt változtattam is a felvételi sorrenden, és a Soproni Egyetemet jelöltem meg első helyen. Itt olyan emberek vesznek körül, akikkel hasonló az érdeklődési területem. Már az első félévben megbizonyosodtam arról, hogy valóban a csomagolástervezés áll a szívemhez legközelebb, mivel itt a pontosságot és a kreativitást ötvözve találtam meg önmagam. A számtalan kreatív óra közül a tipográfia órán készült munkák nagyon közel állnak a szívemhez, ahol különböző kiadványszerkesztéseket és tipográfiai feladatokat készítünk. Ezek közül eddig a borítótervezés tetszik legjobban, amikor is három, jól ismert műhöz (Egri csillagok, Esti Kornél és az Egyperces novellák) kellett kizárólag tipográfiával tervezni borítót. Ez a feladat komoly kihívás volt számomra, hiszen csak betűkkel alkothattam. Azonban ennek köszönhetően sokat megtudhattam róluk, ami a grafikusok számára elengedhetetlen. Addig próbálkoztam és javítgattam, míg a három könyvborítóm bekerült a tanárnő (Szarka Judit Gabriella) által legjobban sikerült munkák gyűjteményébe.
Ezek az eredmények is azt mutatják számomra, hogy jó úton haladok
Az eddigi munkái eredményességének tökéletes visszacsatolása, hogy a HUNGAROPACK Student Csomagolástervezési Diákversenyen kettő pályázatát is jutalmazták. Melyek ezek?
Kecskesajt-csomagolás prémiumtermék számára
– A kecskesajt-csomagolásom egy prémium minőségű sajtot igyekszik a színekkel vonzóbbá, eladhatóbbá tenni a fogyasztók számára. Emellett olyan végeredményt létrehozni, amely valóban nem egy szokványos csomagolás. A tervezés során – a környezetvédelmi szempontokat is szem előtt tartva – papíralapanyagban gondolkodtam. Igyekeztem egy összetett csomagolási formát alkotni, mivel hat darabból álló termékcsalád csomagolását tűztem ki célul. A munka során a csomagolásterv egyediségére is törekedtem.
Ezt a csomagolásomat a csomagolástervezési diákverseny zsűrije oklevéllel jutalmazta, ami nagy bíztatást adott, hogy tényleg jó úton haladok a megálmodott karrierem elérésében.
Pálinkacsomagolás – a digitálisan alkotott csomagolás a kezeim között elevenedett meg
– A HUNGAROPACK diákversenyére benyújtott másik díjazott csomagolástervem a pálinkás díszdoboz volt, amely egy élettörténetet foglal magában. A külső doboz oldalai a négy évszakot jelenítik meg: a felső a Napot szimbolizálja, az alsó rész pedig az információkat tartalmazza. A csomagolás csak egyszer bontható ki egy feltéphető szalaggal, amit egy ragasztócsík alá tettem, összefogja az oldalakat.
Amikor a doboz „szétbomlik”, felfedi a belső részleteket, amelyeknek szintén szimbolikus a jelentésük. A felső lapon a Nap, másik oldalán a tejútrendszer látható. Ezután következnek a belső tartók, amelyek az égtájakat, a csillagképeket, a holdfázisokat, a négy természeti elemet, és legalul a Föld rétegeit jeleníti meg. Az üveg alja számára terveztem még egy tartót, ami továbbviszi a földréteg motívumait, és ahhoz is hozzájárul, hogy szállításkor stabilan tartsa az üveget.
A végeredmény fantasztikus érzéssel töltött el. A digitálisan alkotott csomagolásom a kezeim között elevenedett meg. Izgatottan értesültem arról, hogy a HUNGAROPACK Student zsűrije különdíjjal díjazta az alkotásomat, és alig vártam, hogy mindenkinek beszámolhassak róla.
Gyakran álmodom meg a legjobb megoldást
A tervezés során milyen fő szempontok vezérlik? Hogyan zajlik a folyamat, mire végül kezébe veheti a kész csomagolást?
– Először felmérem a piacot, mely során többek között arra vagyok kíváncsi, hogy mik azok a grafikai megoldások, amelyek jelenleg megtalálhatók a piacon. Ezeket megismerve elindítom a fantáziámat, hogy mivel lehetne a végeredményt igazán különlegessé tenni. Például, hogy az adott termékhez milyen stílusjegyek illenek. Különféle internetes oldalakon is inspirálódok, mely során főként a külföldi dizájnelemekre fókuszálok, hogy megismerjem az ottani trendeket is.
Szerencsésnek mondhatom magam, ugyanis egy különleges képességemnek köszönhetően megálmodom a megoldást. Habár ennek valószínűleg az oka, hogy nagyon rápörgök egy-egy feladatra, azért álmodok velük, és jönnek a jó ötletek.
A csomagolás alapanyaga szempontjából a funkcionalitás a meghatározó, de a környezetvédelmi szempontokra is fókuszálok. Nem használok például feleslegesen vastag alapanyagot – csak amennyi a kritériumoknak szükséges.
A dobozok formavilága tekintetében is sokat inspirálódok az internetről – bizonyos jegyeket kiválasztok a különböző dobozokból, és azok közül válogatom össze a számomra legmegfelelőbbeket. Ezt követően papíron megrajzolom, majd maketteket készítek. Így ellenőrzöm le, hogy biztos jó-e, amit elgondoltam, a valóságban is úgy működik-e, ahogy elképzeltem.
Mindent megkapok itt, ami számomra fontos – sőt még többet is
Szabadidejében mivel foglalkozik?
– Szívesen látogatok el kiállításokra, színházi előadásokra, ahol a különféle művészeti irányzatokból is inspirálódhatok. Szeretem a sportot, az olvasást, a túrázást és a barátokkal együtt töltött időt.
A terveiről is kérdezni szeretnénk. Ebben a szakmában képzeli el a jövőjét?
– A diploma megszerzése után mindenképpen csomagolástervezéssel vagy kiadványszerkesztéssel szeretnék foglalkozni. Úgy érzem, hogy ezeken a területeken tudnék igazán kiteljesedni. A folyamatos továbbképzésre is igyekszek fókuszálni, hogy mindig naprakész legyek. Nagyon érdekelnek a 3D-programok, az animáció, a webdesign és a videószerkesztő programok.
Magyarországon dolgozna vagy szeretné magát inkább külföldön kipróbálni?
– Először mindenképpen Magyarországon szeretnék dolgozni, hogy megismerhessem, milyen lehetőségeim vannak itthon. A külföld is nagyon vonz, hogy másik kultúrában is kipróbálhassam magam.
Egyelőre azonban még a tanulmányaimra koncentrálok, és igyekszem minél jobban kiélvezni az itteni életet. A Soproni Egyetem ugyanis teljes mértékben megadja mindazt, ami számomra szükséges – sőt még többet is. Sokat köszönhetek ennek az intézménynek és az itt szerzett barátaimnak, ami végigkísér egész életem során.
Rosta Péter, Szarka Judit Gabriella | Soproni Egyetem