Kínai tudósok egy olyan nukleáris akkumulátort fejlesztettek ki, amely akár egy évszázadon át képes energiát biztosítani. A forradalmi találmány a tenger mélyétől az űrig is alkalmazható lehet, de az orvostudományban, például pacemakerek vagy agy-számítógép interfészek működtetésére is alkalmas lehet.
Stabil és hosszú távú energiaellátást biztosít
A fosszilis tüzelőanyagok visszaszorítása és a fenntartható energiaforrások keresése világszerte kulcsfontosságúvá vált. Bár a nap- és szélenergia egyre nagyobb szerepet kap, ezek a források időszakosak és kiszolgáltatottak a külső körülményeknek. A nukleáris akkumulátor ezzel szemben stabil és hosszú távú energiaellátást biztosít a radioaktív izotópok bomlásából nyert energiával.
A Kína Ganszu tartományában található Észak-nyugati Normal Egyetem kutatói most először hoztak létre olyan akkumulátort, amely a szén-14 radioaktív izotópját használja. Az új fejlesztés mérföldkő lehet az energiaellátás terén, hiszen az ilyen típusú akkumulátorok élettartama elérheti a 100 évet is.
A természetben háromféle szénizotóp létezik: a legelterjedtebb a szén-12, ezt követi a szén-13, míg a szén-14 rendkívül ritka, egymilliárd szénatomból csupán egy ilyen izotóp. A szén-14 felezési ideje 5730 év, így az ebből készült akkumulátorok hosszú távon stabil energiaforrást biztosíthatnak.
Széles körű felhasználás
A kutatók egy szilíciumból és szénből készült félvezetőt használtak az akkumulátor előállításához, amely 433 nanowatt teljesítményt generált. Egy LED-lámpát négy hónapon keresztül sikerült működtetni vele, amely ez idő alatt több mint 35 000 impulzust bocsátott ki.
A kutatók biztosak abban, hogy az akkumulátor tartósan képes lenne olyan beültethető eszközök, mint a pacemakerek vagy az agy-számítógép interfészek energiaellátására.
A fejlesztés legnagyobb előnye, hogy szélsőséges hőmérsékleti körülmények között is stabil marad: -100 és +200 °C között is képes működni, ami alkalmassá teszi az űrbeli vagy sarkvidéki alkalmazásra is.
Szöveg forrása: Interesting Engineering, NRGREPORT