fbpx
▼Hirdetés

▼Hirdetés

A fenntarthatóbb áruszállítás felé vezető út

Írta: Csomor Zsolt - 2025 április 14.

A közúti áruszállítás fenntarthatóbbá tétele ma már nem csupán környezetvédelmi, hanem gazdasági és versenyképességi kérdés is. Az alternatív hajtásláncoktól a digitális megoldásokon át az intermodális fejlesztésekig számos lehetőség áll a hazai fuvarozók rendelkezésére. Ez a cikk öt kulcslépésben foglalja össze a legfontosabb irányokat.

Alternatív hajtású járművek bevezetése

A fosszilis energiahordozók visszaszorítása elkerülhetetlen. Az elektromos-, hidrogén- és biogáz-meghajtású tehergépjárművek egyre inkább teret nyernek, amit uniós szabályozások és hazai támogatások is ösztönöznek. A magyar állam például támogatja az alternatív üzemanyaggal működő járművek beszerzését, miközben a MOL és más cégek hidrogéntöltő állomásokat építenek. A BioLNG mint fenntartható üzemanyag szintén ígéretes lehetőség a nehézgépjárművek számára.

Digitális megoldások és okos útvonaltervezés

A fejlett GPS-alapú és telematikai rendszerek lehetővé teszik a fuvarozási útvonalak optimalizálását, ezzel csökkentve az üzemanyag-felhasználást és a károsanyag-kibocsátást. Magyarországon az elektronikus útdíjfizetési rendszer és a Nemzeti Tengelysúlymérő Rendszer is hozzájárul a hatékonyabb logisztikához. A valós idejű járműkövetés és adatalapú döntéshozatal gyorsabb és fenntarthatóbb működést tesz lehetővé.

közúti áruszállítás kamion tehergépkocsi
Kép forrása: Shutterstock

Aerodinamikai fejlesztések és modern gumiabroncsok

Az aerodinamikailag fejlesztett járműelemek – például oldalszoknyák, hátsó légterelők – csökkentik a légellenállást, ezáltal mérséklik a fogyasztást. Az EU új szabályozása engedélyezi a hosszabb, áramvonalasabb teherautók használatát, ami akár 10%-os üzemanyag-megtakarítást is eredményezhet. Emellett az alacsony gördülési ellenállású abroncsok és az intelligens abroncsnyomás-ellenőrző rendszerek is javítják a hatékonyságot.

Intermodális szállítás és logisztikai fejlesztés

A kombinált (vasúti és közúti) szállítás csökkenti a környezetterhelést és növeli a hatékonyságot. Magyarországon több intermodális csomópont is fejlődik, mint például a záhonyi terminál vagy a Budapest-Soroksár konténerkikötő. Az EU TEN-T hálózatához való csatlakozás újabb lehetőséget kínál a hazai fuvarozók számára, hogy bekapcsolódjanak a fenntartható európai logisztikai láncokba.

Pénzügyi támogatások és beruházási lehetőségek

A fenntarthatósági beruházásokhoz pénzügyi háttér is szükséges. A kis- és középvállalkozások számára elérhető alacsony kamatozású hitelek segítik az energiahatékony raktározási rendszerek és digitális logisztikai megoldások bevezetését. Ezek a konstrukciók biztosítják, hogy a vállalkozások a fenntarthatósági irányelvek mentén is versenyképesek maradhassanak.

Szöveg forrása: KAVOSZ