fbpx

Számomra a művészet kikapcsolódás és „kávészünet”

Írta: Transpack-2025/II. lapszám cikke - 2025 április 17.

Miklós Viktória gyermekkora óta rajong a művészetért. A Soproni Egyetem tervezőgrafika szakos hallgatójának könnyen hordozható süteménycsomagolás pályázatát a HUNGAROPACK Student zsűrije oklevéllel jutalmazta – és ezzel jogosult részt venni munkájával a WorldStar Awards világversenyen is.

A tervezés szórakoztató, egyben izgalmas is

Rangos elismerésben részesült Miklós Viktória munkája. A Soproni Egyetem végzős hallgatója a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Karunkon tervezőgrafika alapszakon tanul, akinek pályázatát oklevéllel jutalmazta a HUNGAROPACK Student Csomagolástervezési Diákverseny szakmai zsűrije, de erre majd később térünk rá.

Gyermekkorában mivel töltötte szívesen a szabadidejét?

– Gyermekkorom óta vonz a művészet. Az általános iskola óraközi szüneteiben sokszor rajzoltam, és gyakran vettem részt kreatív foglalkozásokon, szakkörökön. Nekem nem a végeredmény volt a legélvezetesebb. Sokkal inkább az a folyamat, amikor is elkészült egy alkotás – akár rajzoltam, agyagoztam vagy terveztem valamit. A művészetet kikapcsolódásnak, „kávészünetnek” tartom a hétköznapok során.

Miklós Viktória
Miklós Viktória (Fotó: Székely Kitti)

A művészet befolyásolta a középiskolai pályaválasztását?

– Igen. Az általános iskola elvégzése után szülővárosomban, a Kecskeméti Katedra Szakgimnázium művészeti grafikus tagozatán tanultam. Ott ismertem meg a szakma és a digitális program alapjait. A számomra oly kedvelt tervezési folyamat ott vált igazán izgalmassá. Sokakkal ellentétben én mindig is szerettem a logó- és arculattervezést, valamint a számítógépes grafikát, ami nekem egyszerre volt szórakoztató, izgalmas és kihívásokkal teli. Nem is volt kérdés, hogy a szakmai vizsgám témája egy arculattervezés legyen.

Mivel szerettem volna bővíteni az ismereteimet, az érettségi megszerzése után eljártam a Kecskeméti Képzőművészeti Szabadiskolába, ahová a mai napig szívesen megyek vissza alkotni, kikapcsolódni vagy éppen szakmai konzultáció miatt.

Úgy éreztem, a tervezőgrafika az utam

Mikor döntötte el, hogy tervezőgrafika szakra jelentkezik, és miért a Soproni Egyetemre esett a választása?

– Nagyon megszerettem a tervezőgrafika világát a Képzőművészeti Szabadiskolában, ott ajánlották a Soproni Egyetemet is. Mivel úgy éreztem, hogy ez az én pályám, jelentkeztem a szakra. És a sikeres felvételi után immár harmadéves végzős tervezőgrafikus hallgató vagyok.

Nagyon sok tudást szerzek itt – többek között itt volt lehetőségem jobban megismerni a csomagolástervezést és a tipográfiát. Mindkét tantárgyhoz elengedhetetlen volt a kreativitás és a komoly tervezési munka. Tipográfiából az eddigi legkedvesebb feladatom egy kiadvány tervezési és tördelési munkája. Egy olyan kis grafikai szótárt kellett készíteni grafikusok számára, mely ismerteti az alapfogalmakat és a szakmai szabályokat. A feladat összetettsége a részletekben rejtőzött: a megfelelő design és betűtípus kiválasztása, azok összhangba illesztése és elkészítése kiváló gyakorlat volt, aminek minden percét élveztem.

szaloncukor csomagolás
Fotó: a szerzők saját felvétele

Ez az elismerés jelentős mérföldkő az életemben

Az egyik munkája a HUNGAROPACK Student Csomagolástervezési Diákversenyén oklevelet kapott.

– A csomagolástervezést nagyon megszerettem az egyetemen. Úgy érzem, hogy leginkább ezen a területen teljesedhet ki a kreativitásom és a tervezési folyamat iránti rajongásom itt kerülhetett igazán előtérbe.

Órai munka keretén belül volt lehetőségem részt venni a HUNGAROPACK Student Diákversenyen, amelyre egy könnyen hordozható süteménycsomagolást terveztem. A cukrászdákban jellemzően tortákat csomagolják csak kartondobozba. A süteményeket inkább selyempapírba. Ez az anyag ugyan gyorsan, könnyedén hajtogatható, viszont nem elég strapabíró – a krémesebb, sziruposabb sütemények hamar átitathatják (amennyiben papíralapú). Innen jött az ötlet, hogy tervezzek egy, tartósabb, hordozófüllel ellátott kartondobozt. Az egy stancból álló süteménycsomagolás könnyedén nyitható, és kibontás után tányérként vagy tálcaként is használható. Ez például egy piknik során igen praktikus lehet. Díszítésként színes, geometrikus mintákból álló címkét terveztem, ami elegánsabbá teszi a dobozt.

Azzal, hogy a hazai versenyen eredményt értem el, kijuthattam a WorldStar Global Packaging Awards Student csomagolástervezési világversenyre. Ez nagy mérföldkő az életemben, ugyanis ezáltal éreztem igazán, hogy jó irányba haladok – van eredménye a sok energiának és időnek, amit a tanulmányaimba és a munkáimba fektettem.

sütemény csomagolás doboz
A HUNGAROPACK Student zsűrije által oklevéllel jutalmazott süteménycsomagolás
(fotó: Miklós Viktória)

Tetszik, ahogy a grafikai munka háromdimenzióssá válik

Szabadidejében mivel foglalkozik szívesen?

– Olyankor sok időt szánok portrérajzolásra és festésre, mert úgy érzem, hogy a digitális tervezés mellett szükség van a manuális technikák alkalmazására és fejlesztésére is. Gyakran találkozok a barátaimmal is, és szeretek inspirálódni a környezetemből, egy-egy séta vagy találkozó alkalmával.

Hamarosan elvégzi az egyetemet. Mik a jövőbeli tervei?

– A diploma megszerzése után grafikai pályán szeretnék elhelyezkedni. Szívesen foglalkoznék csomagolás-, kiadvány- és arculattervezéssel. Úgy gondolom, hogy grafikán belül ezek azok a területek, ahol a legjobban kiteljesedhetnék.

Nagy hangsúlyt szeretnék fordítani a folyamatos tanulásra is, képezni, fejleszteni magam. Az egyetemen megismerkedhettem a 3D-tervezés világával is. És mivel mindig érdekelt ez a tervezési folyamat, a jövőben ezzel is szeretnék többet foglalkozni.

plakát plakáttervezés
Fotó: pixpine.com

Külföldi munkalehetőségben is gondolkodik, vagy csak hazánkban tervezi a jövőjét?

– Először mindenképpen Magyarországon szeretnék dolgozni, hogy minél több tapasztalatot és referenciát szerezzek. Azután viszont szívesen kipróbálnám magam „nemzetközi vizeken” is. Mindez azonban még csak terv, hiszen jelenleg a tanulmányaim a legfontosabbak.

Nagyon megszerettem a csomagolás világát, amelyben azt szeretem legjobban, hogy háromdimenziós formává válik a grafikai munkám. Örülök, hogy rátaláltam a tervezőgrafika világára, és nem is szeretnék mással foglalkozni.

Rosta Péter és Szarka Judit Gabriella | Soproni Egyetem