Sokan nem is sejtik, hogy a háztartásban elvégzett apró műveletek mennyit számítanak az újrahasznosítás során. Pedig egy egyszerű lépés dönt arról, hogy a műanyagcsomagolás szemétként vagy értékes másodnyersanyagként végzi.
Ne felejtsük el eltávolítani a fóliát a műanyag tálcáról!
A csomagolási hulladékok újrahasznosításában gyakran nem a technológia, hanem a kiindulási állapot a legnagyobb akadály – vagyis az, ahogyan a csomagolás a háztartásokból a válogatóműbe kerül. A különböző típusú anyagok szétválasztása döntő fontosságú, különösen a többkomponensű műanyagok esetében.
Ha a háztartásokban nem választják szét a csomagolást, a legtöbb anyag a szemétben végzi, nem a hasznosítónál – hangsúlyozta a Telex szerkesztőségének Karczub Mária, a csepeli Hamburger Recycling Hungary Kft. ügyvezetője. A sajtok, felvágottak vagy húsok csomagolásánál gyakori kombináció a merev, kemény tálca (általában PET vagy PP) és a lezáró fólia (LDPE vagy más). Ezek anyagilag és fizikailag is eltérnek egymástól – ezért újrahasznosításuk csak akkor lehetséges, ha a felhasználó előzetesen szétválasztja őket.
A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a vékony műanyag fóliát le kell tépni a tálcáról, különben a kevert anyagként érkező csomagolás válogatatlanul a hulladékégetőbe vagy lerakóba kerülhet. A feldolgozók ugyanis nem képesek (és nem is feladatuk) egyenként szétszedni a kombinált csomagolásokat – hiába lenne azok anyaga külön-külön értékes.
Ez vonatkozik a joghurtos, tejfölös és húsos dobozokra is, amelyek gyakran alumíniumfóliával vagy nedvszívó papírral egészülnek ki. Az ilyen szennyezett betéteket el kell távolítani, különben a csomagolás teljes egésze a szemét közé kerül.
Szöveg forrása: telex.hu