A MiReHu Nonprofit Kft., az R-Park megálmodója és működtetője, hosszú évek óta elkötelezett a szemléletformálás és a társadalmi felelősségvállalás iránt, ennek részeként céljuk, hogy a fenntarthatósághoz szorosan kapcsolódó körforgásos gazdálkodáshoz vezető szemléletmódot és a tudatos hulladékgazdálkodást a mindennapi életünk részévé tegyék.
Folyamatosan fejlesztik a szemléletformálási programjaikat, tematikus kampányaikat, amelyek mára már egészen illeszkednek a fenntarthatóságra nevelés koncepciójába. 2023-ban többek között egy kiemelt jeles napra időzítettek: az Európai Hulladékcsökkentési Hétre (EWWR) készült el a MAKUKA brand újabb eleme az R-Park, amely a körforgásos gazdaságot szem előtt tartva kíván szórakozva tanítani. Az R-Park minden szempontból különleges: a kialakítása, az összetett témavezetése, az egyes anyagáramok életciklusának teljes körű bemutatása és a célja is. Ezt bizonyítja, hogy az R-Park létrejöttét megálmodó és mellé komplex programot felépítő csapat, a MiReHu Nonprofit Kft. bejutott az Európai Hulladékcsökkentési Hét gazdálkodó/ipari szervezet kategória legjobb három akciója közé, valamint megnyerte a Nemzetközi Szilárdhulladék Szövetség (ISWA International Solid Waste Association) Hulladékból energia: A fenntartható jövő megoldásai elnevezésű verseny kommunikációs kategóriáját.
De mi is motiválta őket, és milyen kihívásokkal kellett szembenézniük a Park megalkotása során?
A MiReHu csapatának motivációja a fenntarthatóság, a hulladékgazdálkodási szakma iránti elkötelezettségben és a generációk élmény alapú tudásbővítésébe, érzékenyítésébe vetett hitében gyökerezik. A modern társadalom egyik legnagyobb kihívása az alapanyagokkal való gazdálkodás, a helyes hulladékkezelés, különösen a csomagolási hulladékok terén. Az alapötlet az volt, hogy egy olyan interaktív teret hozzanak létre, amely nem csupán információt nyújt, hanem valódi, a természeti környezetbe illesztett élményt is ad a látogatóknak. Az R-Park célja az, hogy a látogatók újragondolják a hulladékhoz való viszonyukat, és megértsék a körforgásos gazdálkodás fontosságát.
Kihívások az úton
Az R-Park megalkotása során számos kihívással szembesült a MiReHu csapata. Az első és talán legnagyobb kihívás az volt, hogyan lehet egy ennyire komplex témát, mint a körforgásos gazdálkodás és a hulladékkezelés, érthetővé és vonzóvá tenni a széles közönség számára. Ugyanis a park tervezésénél fontos szempont volt, hogy minden korosztály számára érdekes és érthető legyen. A másik kihívás a megfelelő helyszín kiválasztása volt. Olyan területet kerestek, amely szemlélteti a hulladékgazdálkodás és természet összhangját, kapcsolatát. Szerencsére a központi telephelyük szomszédságában akadt egy kihasználatlan zöld terület, amely ideális helyszínéül szolgálhatott a parknak. Az „Út a Sikerhez”.
A MiReHu csapatának kreativitása és elkötelezettsége lehetővé tette, hogy áthidalják ezeket a kihívásokat. Az R-Park koncepciója a nemzetközi elnevezés alapján az „R-ek” elveit követi, amely az újragondolásra, újrahasznosításra és a fenntarthatóságra utal. Ez vezette őket minden döntésük során, legyen szó a park kialakításáról, az állomások tervezéséről vagy az interaktív elemek kidolgozásáról. Az elgondolt ötletkoncepciójának kidolgozásában és megvalósításban az Enviro Partner Kft. volt a MiReHu által bevont kreatív szakmai partner.
Miért pont hét állomás?
A hét állomás a hat legnagyobb csomagolási hulladékáramot és az Uniós direktívák szempontjából is kiemelt anyagáramnak számító textilhulladékokat, azoknak a körforgását hivatott bemutatni.
Tehát az R-Park koncepciója az volt, hogy minden állomás különböző aspektusait mutassa be egy adott anyagáram életciklusának, az alapanyagtól a hasznosításig, az új termék előállításáig. Kihívás az alkotóknak A végleges koncepció létrejötte után következett a feladatok megfogalmazása, összerakása:
• az egyes anyagáramok útjának egységes logika melletti feldolgozása;
• szakmailag hiteles logikai útvonalak kialakítása;
• egyes anyagáramok egymástól elkülönülő grafikai, vizuális kialakítása;
• tablók önálló feldolgozását lehetővé tevő struktúra kialakítása;
• érdekességek és valid információk összegyűjtése az adott anyagáramhoz;
• az egyes anyagokkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási célkitűzések; fotók készítése és válogatása;
• anyagáramok sorrendiségének kialakítása;
• tablórendszer technikai feltételeinek megalapozása;
• a hulladékgazdálkodás valamennyi vetületének bemutatása;
• a fő üzenetek megfogalmazása;
• egységes megjelenés és keretstruktúra kialakítása;
• audioguide feldolgozhatóság kialakítása;
• grafikai és dekorációs munka összehangolása tekintettel az ívre hajtott nagy méretű felületekre;
• tábla rendszer elhelyezési geometria kialakítása.
• A megfogalmazott feladatoknak megfelelően aztán elindult a tervezési, majd gyártási folyamat.
Meséljenek az alkotók, a MiReHu és az Enviro Partner csapata!
A MiReHu elsősorban a grafikai tervezéshez és az ehhez szükséges tartalomtervezéshez igényelt segítséget. Az ötlet, a gondolatiság, az alap koncepció megtartása és a szakmai vezetés biztosítása volt az alapvető feladatuk. Ők biztosították a szakmai és a grafikai lektorálást. Támogatást biztosítottak a tervezési és kivitelezési folyamatok alatt.
A megvalósításban legaktívabb munkavállalók és gondolataik
A MiReHu csapat tagjai
Ladányi Roland ügyvezető:
„Az R-Park alapötlete onnan jött, hogy kell egy olyan élmény alapú mégis tudományos foglalkozás, egy szimbólum, amely a körforgásra, a körkörös gazdálkodásra irányítja a figyelmet úgy, hogy azt bárki megértse és a magáénak érezze. Legyen figyelemfelkeltő és elgondolkodtató, de ne legyen unalmas. Fontos volt, hogy minden eleme úgy legyen kialakítva, amely a fenntarthatóságot, az újrahasznosítást, újrahasználatot jelképezi, ezért törekedtünk a természetközeli elhelyezésre és a természetes anyagok felhasználására a megépítés során. Különlegessé szerettük volna tenni a tanösvényünket, ezért helyeztük el két ipari létesítmény között egyfajta oázisként. A múzeumlátogatás és a kirándulás élményét akartuk egyszerre biztosítani. Mindent azért, hogy a látogatóinknak segíthessünk eligazodni a hulladékgazdálkodás és a fenntarthatóság világában, tenni velük egy lépést a körforgásos gazdálkodáshoz hozzájáruló szemléletmód és életvitel kialakításában. Igazán nagyszerű volt egy ilyen projekt szakmai vezetőjének lenni.”
Kováts Bence környezetmérnök:
„Környezetmérnökként egy új, alkotói munkában részt venni nem csak kihívást jelent, hanem izgalmas, örömteljes feladatot is. Így volt ez a MakuLand R-Parkunk megalkotása során is. Fontos volt számunkra, hogy az üzeneteink ne csak a tablókon jelenjenek meg, hanem a hely kialakítása is tükrözze cégünk szemléletformálási szellemiségét. A hiteles arculat megmutatkozik a tablókon elhelyezett helyi fényképek formájában, az interaktív, pozitív színvilágban, az R-Park elhelyezkedésében és a minőségi kivitelezésben is. Meghatározó volt a tervezés során a későbbi használhatóság is. Olyan átgondolt, jól strukturált helyszínt akartunk létrehozni, amely a szemléletformálási programjainkba jól tud illeszkedni, de akár egy külön álló elemként is funkcionálhat és mindez információ gazdag, de mégis könnyen feldolgozható és új tudást átadható módon legyen megalkotva. A feladat összetett volt, mely csapatmunkát kívánt, a vízióból tervek, a tervekből 3 megvalósítást kellett létrehozni, az elkészült R-Parkot pedig élettel kell megtölteni. Mindez küldetéstudatot, elszántságot és gondos odafigyelést igényelt, mely a továbbiakban erősíteni és fejleszteni tudja nem csak a szemléletformálási tevékenységünket, de a MiReHu kollektív tudatát is.”
Galyas Szabina környezetvédelmi vezető:
„A szemléletformálási tevékenységünk fő motorja, a lelke az ügyvezetőnk, Ladányi Roland. Az ő tenniakarása és elképesztő kreativitása motiválja a csapatot abban, hogy amit csak kitalál, azt megvalósítsuk, együtt tegyünk egy fentarthatóbb jövőért. Az R-Park ötlete és a teljes koncepció az ő gondolataiban született meg, mi pedig segítettünk életre hívni és kiteljesíteni azt. Rendkívül különleges élmény számomra, hogy a kollégákkal közös munkánk eredményeként létre jött ez a világszinten is egyedülálló park. Meg kell hagyni egy ilyen álom megvalósítása hosszú időt vett igénybe és nem kis feladat volt mindannyiunk számára.”
Az Enviro Partner csapat tagjai
Éder Andrea fenntarthatósági szakember:
„Kommunikációs szakemberként az elsődleges célom, hogy a programban megfogalmazott mondanivaló el is juthasson azokhoz, akiknek szánjuk. Csak így lehetséges, hogy az emberek megértsék és követhessék, amit közvetítünk feléjük. Mindig az a kérdés, hogy amikor a szemétről, a hulladékról beszélünk, mit és hogyan kell közvetítenünk, hogy az üzenetünk ne landoljon azonnal a kukában… Nekünk, a hulladékgazdálkodásban dolgozóknak érdekünk, hogy a környezetünkben élő emberek együttműködjenek velünk, hiszen a munkatársaink dolgát könnyítheti meg, ha ők „jól szemetelnek”. Végül is ennek a teljes folyamatnak a hozadéka lenne, ha mindenki felelősséget vállal az általa termelt hulladékért, tudatosan választ a vásárlások alkalmával és tudatosan kezeli a számára már szükségtelen anyagokat is. Az R-Park információi segítik a kicsiket és a nagyokat abban, hogy belelássanak a részletekbe, illusztrációkkal és folyamatleírásokkal kaphassanak valós képet a modern, fenntarthatóságot támogató hulladékgazdálkodási rendszerekről. A projekt során az eszközök és folyamatok legmegfelelőbb megjelenítésének kialakításában vehettem részt, fotót gyűjtöttem, definíciót ellenőriztem, ha kellett ráerősítettem egy-egy megfogalmazásra vagy javaslatot tettem szóhasználati módosításra.”
Mózsi Richárd grafikus:
„Örömmel vettem részt ennek az innovatív projektnek a grafikai munkálataiban. Maga a téma is nagyon izgalmas és kiemelten fontos számomra. A hétköznapokban is erre törekszünk és a gyerekeink személetét is igyekszünk formálni. Mondhatom személyesen érintettnek éreztem magam 100%-ban ebben a speciális témában. A teljes feladat 28 tabló készítéséből állt. A legizgalmasabb kihívást az alap design tervezése jelentette. Úgy kellett egységes képi világot létrehozni, hogy aztán az üzenet egészben és részben is esztétikus, értelmezhető legyen. A legnagyobb fejtörést talán az okozta, hogy hogyan lesz egyszerre olvasható, izgalmas és maximálisan informatív az anyag. Mindeközben a célcsoport igényeit és ízlésvilágát is szem előtt kellett tartani. A végeredmény magáért beszél! Örömmel tölt el, hogy értékteremtő és időtálló lett a sorozat. Az pedig már csak hab a tortán, hogy szakmailag is elismerik a munkánk.”
Száraz Barnabás média és kommunikációs szakember:
„A MédiusNet Kommunikációs Bt. vezetőjeként számos grafikai és dekorációs feladattal találkoztam már. Az R-Park azért volt különleges a számomra, mert eddig még nem láttam a hulladék témakört ennyire komplexen és rendszerszerűen megfogó, de szakmailag hiteles koncepcióval. Személyesen elsődlegesen a tablórendszer méretezésében, az átlátható vizualizáció kialakításában, a szimbolika rendszer kialakításában és a nagyságrendben, egyenként 2 méter x 2,5 méteres tablók grafikai és dekorációs munkájának összehangolásában vettem részt.”
Kövecses Máté:
„Középiskolásként és hobby fotósként izgalmas volt számomra különleges helyszíneken hulladékot gyűjtő, szállító, ürítő járművek fényképezése különböző helyzetekben. Jó volt munka közben látni azokat az embereket, akik a hulladékok kezelése során elkötelezetten végzik a munkájukat, közülük többen örömmel szerepeltek egy-egy fotón. Az egyik legizgalmasabb fotózás az volt, amikor a fülkéből kifelé kellett úgy megörökíteni a látványt, hogy a belső tér felismerhető keretként szolgáljon. Nagy öröm számomra, hogy a textil anyagáram bemutatásához ez 4 tabló esetén felhasználásra is került.”
Kövecses Péter hulladékgazdálkodási szakember:
„A koncepció kialakítása során elvárás volt, hogy a tablók megtervezett elhelyezése mellett minden elem a körforgásos gazdálkodás jelentőségére hívja fel a figyelmet. A hét anyagáram így egységes struktúrával került kialakításra. A tabló rendszeren átkígyózó úthálózat vezet végig lépésről lépésre az információkon. Az egyszerű grafikák, illusztrációk, ábrák, sok élő fotó és a rövid szövegek, érdekességek szolgálják, hogy az elsődleges 8-11 éves korosztály mellett a témában kevésbé járatos felnőttek szemléletének formálására is felhasználható. Az anyagáramonként összeállított és érdekes formában megfogalmazott kérdések, elgondolkodtató információk lehetővé teszik a játékos formában történő feldolgozást önállóan, de akár vezetett foglalkozás keretében is. Különös figyelmet fordítottam arra, hogy az anyagában hasznosítás anyagáramonkénti folyamatainak bemutatása mellett a hulladékgazdálkodás rendszerének érthetősége érdekében bekerüljön az energetikai hasznosítás és a lerakás, mint végső lehetséges megoldás ábrázolása is. Számos hulladékhasznosítási folyamathoz rövid, közérhető folyamatábra megalkotására volt szükség. A tablók egyik különlegessége az a piktogram rendszer, ami biztosítja, hogy audioguide segítségével és QR-kódok felhasználásával külön feladatok, további információk tehetik interaktívabbá a feldolgozást. Örömömre szolgál, hogy a hivatásukban elkötelezett szakemberekkel, igazi csapatmunkában dolgozhattam együtt és a koncepció kialakítástól a teljes megvalósításig koordinálhattam, szakmailag támogathattam az R-Park megvalósítását.”
Az alkotók elkötelezettsége
A fentebb elmondottakból is látszik, hogy minden alkotónak izgalmas, kihívásokkal teli időszak volt a koncepció összeállításától a megvalósításig való eljutás. Az elkötelezett munka tette lehetővé, hogy az R-Park egyedülálló legyen, nem csak hazai, de nemzetközi szinten is. Aki végig-tanulmányozza a hét anyagáramot minden bizonnyal képbe kerül, hogy mit is jelent az anyagok keletkezése és felhasználási formái; hogyan működhet az újrahasználat és a megelőzés; hulladékká válás után mi a gyűjtés és a kezelés folyamata, feladata; hogyan lesz a hulladék hasznosításával újra alapanyag, fogyasztói termék. Az R-Park sikeres megnyitása és az Európai Hulladékcsökkentési Héten elért nemzetközi elismerés csak a kezdet. A MiReHu csapata folyamatosan dolgozik a park fejlesztésén, újabb interaktív elemekkel és tematikus programokkal bővítve azt. Céljuk, hogy az R-Park ne csak a körforgásos gazdálkodásról szóljon, hanem egy valódi közösségi tér legyen, ahol a látogatok együtt tanulhatnak és szórakozhatnak.
Szabó-Gyurkovics Rita, marketing menedzser | Enviro Partner Kft.