A világ egyik legszebb pontjának tartott Atitlán-tó (Guatemala, Dél-Amerika) érzékeny ökoszisztémáját néhány éve komolyan veszélyezteti a környezetét elborító, egyszer használatos műanyag hulladék, aminek a helyi lakosság mellett a turisták hanyagsága az oka. A két éve megnyitott, 10 évre tervezett szemétlerakó fél év alatt megtelt, újra nincs pénz, így a műanyagszemét zöme a tóban és környékén landol, jelentős közegészségügyi és ökológiai fenyegetéssel. A tó melletti város polgármestere ezért betiltott minden, fogyasztási jellegű, egyszer használatos műanyagot, de közben intenzíven tájékoztatta a lakosságot a változásról és annak mélyebb okairól, sőt, a helyhatóság ingyen adott az embereknek lebomló, többször használható szállító- és csomagolóeszközöket. A zömmel maja lakosság is elővette a régi tudást: a húst, pékárut elkezdték banánlevelekbe, kendőkbe, fonott kosarakba csomagolni. Ezek a beruházások durván 3-4 millió forintnyi ottani pénzbe kerültek, és „cserébe” komoly – akár 600 ezer forintnak megfelelő – bírság jár a szemetelésért. Közben a helyi halászok is megkezdték a tó megtisztítását, és a kisváros példáját más települések is követik.
Tómentő maják
Szerző: Rik Gabriella
Kapcsolódó hírek
-
A csomagolás újrahasznosítási trendjei
A kémiai műanyag újrahasznosítása válthatja fel a jelenlegi kevésbé hatékony megoldást.
-
Az ipar 4.0 munkáját is segítik a MEWA törlőkendői
A MEWA ipari törlőkendőrendszer magas minőségi színvonalú és rendkívül hatékony, egyszerre nyújt többletértéket kis-, közepes és nagyvállalatoknak.
-
A szénnél olcsóbb lehet a napenergia
A napenergia előállítási költsége az elmúlt 10 év során 82 százalékkal csökkent, ami a jövőben még tovább zsugorodik.
-
Használhatnánk kevesebbet is műanyagból
A Műanyagmentes Július a műanyagból termelődő óriási mértékű hulladék problémájára hívja fel a figyelmet.
-
Így érdemes ezt csinálni
Gyermekrajzpályázattal és a legkorszerűbb nyomdatechnika ajándékával folytatta szemléletformáló küldetését nyáron és ősszel a Sipos-csoport.