A világ egyik legszebb pontjának tartott Atitlán-tó (Guatemala, Dél-Amerika) érzékeny ökoszisztémáját néhány éve komolyan veszélyezteti a környezetét elborító, egyszer használatos műanyag hulladék, aminek a helyi lakosság mellett a turisták hanyagsága az oka. A két éve megnyitott, 10 évre tervezett szemétlerakó fél év alatt megtelt, újra nincs pénz, így a műanyagszemét zöme a tóban és környékén landol, jelentős közegészségügyi és ökológiai fenyegetéssel. A tó melletti város polgármestere ezért betiltott minden, fogyasztási jellegű, egyszer használatos műanyagot, de közben intenzíven tájékoztatta a lakosságot a változásról és annak mélyebb okairól, sőt, a helyhatóság ingyen adott az embereknek lebomló, többször használható szállító- és csomagolóeszközöket. A zömmel maja lakosság is elővette a régi tudást: a húst, pékárut elkezdték banánlevelekbe, kendőkbe, fonott kosarakba csomagolni. Ezek a beruházások durván 3-4 millió forintnyi ottani pénzbe kerültek, és „cserébe” komoly – akár 600 ezer forintnak megfelelő – bírság jár a szemetelésért. Közben a helyi halászok is megkezdték a tó megtisztítását, és a kisváros példáját más települések is követik.
Tómentő maják
Szerző: Rik Gabriella
Kapcsolódó hírek
-
A buborékfólia alternatívája
Az online rendelések gyakran buborékfóliába csomagolva érkeznek a vásárlókhoz. Ennek környezetbarát alternatívája lehet az elasztikus karton.
-
Tengeri műanyag hulladékból teremt értéket a hazai startup
A magyar Moseanic startup tengeri műanyag hulladék felhasználásával készít lámpát, ami 800 euróért vásárolható meg.
-
Egy gyártó három lépése a karbonlábnyom csökkentéséért
A PVC nyílászárókat gyártó GEALAN vállalat jelentős lépéseket tett a szolgáltatási minőségének fokozásáért.
-
Tudni akarja, merre tart a szakma?
A CSAOSZ már hagyományosan nívós konferenciája számos érdekes témakörrel foglalkozik.
-
A betiltandó műanyagok egy részének van alternatívája
A környezetterhelő műanyagok kiváltása 90 százalékban papírral, kisebb részben pedig komposztálható műanyaggal történhet.