A csomagolóanyagokból származó mikroműanyagokra egyre nagyobb figyelem szegeződik manapság, hiszen ezek az apró részecskék az emberi szervezet szöveteiben is megtalálhatók. Kutatók újabb veszélyt találtak, ugyanis a műanyag palackokban gyakran megtalálható biszfenol A (BPA) is káros lehet az emberi szervezetre.
Újra kellene gondolni az egészségesnek nyilvánított értéket
Egy friss tanulmány szerint az ételek és italok műanyagcsomagolásához gyakran használt BPA akár inzulinrezisztenciát is okozhat, amely növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélyét – olvasható a Business Insider oldalán és a Portfolio fordításában.
A Kaliforniai Állami Műszaki Egyetem (California Politechnic State University) 40 egészséges felnőttet vizsgált kutatása során, akiket véletlenszerűen két csoportra osztottak: az egyik csoport placebót kapott, míg a másik kis mennyiségű biszfenol A-t. Az utóbbiak szervezetébe minden nap testsúlykilogrammonként 50 mikrogramm BPA-t juttattak, amely megegyezik az amerikai hatóságok által még veszélytelennek tartott határértékkel. Négy nap elteltével, a BPA-t kapó csoport szervezete kimutathatóan kevésbé reagált a vércukorszint szabályozásában fontos szerepet játszó inzulin hormonra, mint a placebo-csoporté.
Az eredmények azt sugallják, hogy újra kellene gondolni az egészségesnek nyilvánított értéket és erről az egészségügyi szolgáltatóknak a betegeket is tájékoztatniuk kell – mondta a kutatásról Todd Hagobian, a tanulmány egyik vezető szerzője.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala jelen állás szerint csak a fent említett mennyiség 100-szorosától, testsúlykilogrammonként 5 milligrammtól tartja veszélyesnek a BPA szintjét a szervezetben. Ezt a meghatározott értéket viszont sok szakértő elavultnak tartja.
Korábban már az Európai Unió tagállamai is felszólaltak a műanyagok gyártásához felhasznált veszélyes anyagok ellen. Tavaly hat ország követelt azonnali EU-s lépéseket a BPA betiltására.