fbpx

Tőlünk távol szinte már percekben mérik a kiszállítási időt

Írta: Csomor Zsolt - 2025 január 09.

Az elektronikus kereskedelmen belül az egyik legfontosabb új fogalom a quick-commerce (gyorskereskedelem), amely a megrendelt termékek minél gyorsabb kiszállítását jelenti. És talán meglepő, de úgy tűnik, ebben igen jól szerepel India.

A gyors mikroszállítás hagyományát a dabbawala teremtette meg

Az Európától és az Egyesült Államoktól egyaránt távol lévő Indiában az elektronikus kereskedelem legújabb versenyszámában, a quick-commerce-ben (q-commerce vagy q-comm) vívnak öldöklő versenyt a kiskereskedők – derült ki az Economic Times és a CNBC összefoglalóiból. Starupok és nagyvállalatok lépnek egymás lábára a kiszállítás rövidítése terén folyó piaci lökdösődésben.

kerékpáros futár
Kép forrása: Shutterstock

A Swiggy, a Flipkart, a Myntra, az Amazon, a Tata, a Nykaa, a Zomato és a Zepto vállalatnevekből Magyarországon csak az Amazon és a Tata ismert, de ez nem jelenti azt, hogy kisebb versenytársaik megijedtek volna ezektől a cégóriásoktól.

A q-commerce (gyorskereskedelem) az e-kereskedelem azon ága értendő, amely egy órán belüli kiszállítást ígér megrendelői számára. Némi megkötést jelent, hogy a webáruházak ezt a szolgáltatást jellemzően kisebb termékcsomagokra vállalják – olvasható a kosarertek.hu oldalon.

A q-commot vállaló cégek általában rendelésfelvevő rendszerekre, jól kiépült, gondosan feltöltött raktárakra és kétkerekű járműveken közlekedő futárokra támaszkodnak. A szolgáltatás előzménye a kész ételek kiszállításában bevezetett gyors házhoz szállítás, ami immáron a ruháktól az elektronikáig sokféle termék esetén elérhető.

A szakértők szerint 2024 mérföldkő volt a gyorskereskedelem fejlődésében. Ez mindenképpen elmondható Indiáról, ahol mintaértékű a fejlődés ezen a téren. Ott már az ultragyors kiszállításnál tartanak, ami a félórán, sőt általában a negyedórán belüli kézbesítést jelenti. Hogy miért pont Indában jutottak el erre a szintre, arra talán a dabbawala, azaz a Mumbai városában működő ebédszállítási rendszer ad magyarázatot.

A 20 milliós városban ötezer dabbawala, azaz ebédszállító kétszázezer ételt szállít ki minden nap színek szerint kódolt ételdobozokban. A statisztikai adatok szerint 16 millió szállítmányból csak egy vész el. Tudományos kutatók igyekeztek kideríteni, hogyan képes ez a számítástechnika és a mesterséges intelligencia előtt létrejött szisztéma majdnem hibátlanul működni.

A rendszerhez tartozók egymásnak adják a dobozokat, amelyek kilométereket utaznak kerékpárral, kézikocsival, vonattal és fejtetőn. Nem hátráltatja működést a közlekedési káosz és a monszun beköszönte sem.

Egy sikeres IPO koronázta meg a q-commerce 2024-es nagy menetelését

Indiában tehát volt egy hagyomány a kiszállítás utolsó kilométerének gyors megtételére, amire építhettek az e-kereskedők függetlenül attól, hogy vendéglők melléküzemágaként tevékenykednek vagy önálló webáruházak. Az üzlet túloldalán jó ideje létezett a kereslet a gyors-kereskedelem iránt a városi környezetekben.