A CSOMAGOLÁS JÖVŐJE A KEZÜNKBEN VAN
Képzeljük el a világot műanyag nélkül. Nincs palack a vízhez, nincs csomagolás az élelmiszerhez, nincs áruvédelem a szállítás alatt. Ugye káosz? A szintetikus polimerek csupán a 19. század végén léptek be az életünkbe, ma viszont már nélkülözhetetlenek. A kőolaj-finomítás „melléktermékeiből” készült anyagokból naponta ipari mennyiségű műanyag születik – és szinte mindegyik valahogy csomagolásként végzi.
A csomagolástechnikában a műanyag az egyik leghatékonyabb megoldás, legfőképp higiéniai és tartóssági szempontokból – ezért is kézenfekvő választás. Ugyanakkor sajnos környezetromboló is, ha rosszul használjuk. Vajon mit tehetünk annak érdekében, hogy az általunk használt műanyagcsomagolás valóban fenntartható legyen? Felelős és hatékony tervezéssel több lehetőségünk is van arra, hogy a műanyagot fenntarthatóvá tegyük.
Újragondolt újrahasználat – a big-bag titka
A baj gyakran ott kezdődik, hogy a műanyagcsomagolást eleve „egyszer használatosra” terveztük. De mi lenne, ha nem dobnánk ki egyszeri használat után? A többutas csomagolás ár-érték arányát tekintve ezzel szemben sokkal jobb választás, kiváltképp belső felhasználásra.
A többutas csomagolás, mint például a többutas big-bag zsákok, igazi „game changerek”. Egy 6:1 biztonsági faktorral rendelkező zsákot átlagosan 3–5 alkalommal, egy 8:1-es változatot akár 5–10 vagy egyes esetekben akár 15 alkalommal is használhatunk – a belecsomagolt termék típusától és súlyától, kezelési módszerektől, környezeti hatásoktól függően. A 6:1-es jelölésű zsákok mindegyike olyan terhelési teszten esik át a gyártás során, ahol terhelhetőségének hatszorosát kell kibírnia szakadás nélkül. A 8:1-es zsák pedig saját terhelhetőségének nyolcszorosát viseli el. A megfelelő ellenőrzés viszont minden esetben szükséges a felhasználások között.
Könnyebb, de erősebb – csomagolási súlyoptimalizálás
A raklapokon nyugvó rakatok rögzítésére a legtöbben stretchfóliát alkalmaznak, ám a szállítási táv és a csomagolt termék igényei ezt nem minden esetben indokolják. A palettaháló viszont olyan alternatíva, ami képes helyettesíteni ezt a fóliát. A palettaháló méterenkénti súlya nagyjából harmada a fóliának, a terhelhetősége viszont ugyanakkora. Ráadásul tökéletes szellőzést biztosít az árunak, ezzel védve azt a penészedés és bepállás ellen. Mivel könnyebb, csökken az EPR-díj, vagyis a használatával megtakarítást is elérhetünk. Ez nemcsak fenntarthatóbb, de pénzügyileg is előnyös megoldás lehet.
Újrahasznosításra tervezve – okosan az alapanyaggal
A csomagolásnak legalább 95%-ban egynemű anyagból kell készülnie, hogy valóban új életet kaphasson. Sokan azt hiszik, hogy a papír mindig jobb. De ha egy papírzsákot fóliával kell kasírozni, máris nem újrahasznosítható. Ezzel szemben egy jól megtervezett BOPP zsák 100%-ban polipropilénből készül, strapabíróbb a papírnál (kevésbé sérülékeny, szállíthatóság terén jobban teljesít) és fényképminőségű nyomtatással is ellátható. A csúszásmentesítő megoldásaival pedig biztonságosabb rakatolás érhető el. És ami a legfontosabb – teljesen újrahasznosítható.
Fenntarthatóság – nem lehetetlen küldetés
Sokan úgy vélik, hogy a lebomló csomagolás mindig jobb, de ha mélyebbre ásunk, könnyen kiderülhet, hogy egy jól tervezett műanyagcsomagolás fenntarthatóbb is lehet. Minden az okos döntésen és a tervezésen múlik.
A Royal LC Packaging csapata pontosan ebben segít. Náluk nemcsak a csomagolás az első, hanem a fenntarthatóság is a szívügyünk. Műanyag vagy nem műanyag? Ez itt a kérdés – a válasz pedig lehet tudatos, zöld és jövőálló.
