A visszaváltási rendszer hatékony működéséhez nemcsak a gyűjtés, hanem a háttéripar fejlesztése is elengedhetetlen. Az Alteo új feldolgozóüzeme már ipari léptékben képes a PET-palackok és fémdobozok hasznosítására.
Évente 11 400 tonna PET-bála és 3050 tonna alumíniumbála előállítására képes
A kötelező visszaváltási rendszer (DRS) bevezetése nemcsak a lakossági gyűjtés területén hozott változást, hanem az ipari újrahasznosításban is új kapacitások kiépítését tette szükségessé. Az Alteo leányvállalata, a Fe-Group Invest új kőbányai üzeme ennek jegyében kezdte meg működését – jelentette be Gondola Csaba, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára.
Az újonnan átadott létesítmény évente 15 ezer tonna PET-palack és fémdoboz feldolgozására alkalmas. A cél, hogy a DRS-ből származó hulladékból olyan másodnyersanyag keletkezzen, amely valóban megfelel az ipari újrahasznosítás követelményeinek. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a szervezett gyűjtés önmagában nem elég – a feldolgozási és válogatási háttér elengedhetetlen ahhoz, hogy a hulladék erőforrássá váljon.
A hulladékgazdálkodás fejlesztését a kormány stratégiai iparpolitikai kérdésként kezeli. Ezt igazolja az is, hogy az uniós elvárásoknak – miszerint 2029-re a visszaváltható italcsomagolások 90%-át elkülönítve kell gyűjteni – Magyarország már most megfelel.
Ifj. Chikán Attila, az Alteo elnök-vezérigazgatója elmondta: a vállalat célja, hogy 2030-ra hazánk piacvezető szervetlen hulladékgazdálkodója legyen. Ennek érdekében az Alteo megvásárolta az Éltex Kft.-t, amely az egyik meghatározó szereplője a hazai újrahasznosítási szektornak.
A kőbányai egység évi 11 400 tonna PET-bála és 3050 tonna alumíniumbála előállítására képes. A projekt összköltsége egymilliárd forint volt, amelyhez az Energiastratégiai Intézet 300 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott.
A visszaváltási rendszer népszerűségét mutatja, hogy a lakosság több mint 2,1 milliárd italcsomagolást vitt vissza a rendszer indulása óta.