Uniós forrás felhasználásával, több mint ötmilliárd forintból kármentesítették az egykori Peremartoni Vegyipari Vállalat által hátrahagyott hulladéklerakót – tájékoztatta a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság kedden az MTI-t.
A kármentesítési projekt fedezetét a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) biztosította, a megvalósításához nyújtott támogatás 5,3 milliárd forint volt.
Berhida külterületén, Peremarton-gyártelep északi bányaterületén mintegy 67 ezer négyzetméteres területet tisztítottak meg a hulladéktól és a szennyező anyagoktól, valamint 88 ezer tonna hulladékot és vegyi anyaggal szennyezett talajt szállítottak el és ártalmatlanítottak – olvasható a közleményben.
Megjegyezték, hogy a Peremartoni Vegyipari Vállalat tevékenysége során, a különböző vegyipari technológiák alkalmazásából visszamaradt hulladékokat és melléktermékeket műszaki védelem nélkül deponálták. A csapadékok hatására kioldódott anyagok leszivárogtak a talajba és veszélyeztették a pétfürdői vízbázist és ezzel együtt Várpalota térségében közel 11 ezer ember vízellátását és egészségét.
Miután a vállalat 1992-ben jogutód nélküli megszűnt, a terület kármentesítése állami felelősségi körbe került, végrehajtója a területileg illetékes Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság lett.
Berhida-Peremartonban az I. világháború környékén kezdték meg az ipari tevékenységet, robbanóanyagok gyártásával. Nem sokkal később vegyipari tevékenység is kezdődött itt. A Peremartoni Vegyipari Vállalat a hetvenes évek elejétől működött 1992-es felszámolásáig: a most mentesített hulladék évtizedek óta gyűlt a régi bányaterületen.
MTI 2013. augusztus 13.