fbpx

Generációváltás az S&S Groupnál: bíznak a jövőben

Írta: Transpack-2024/V. lapszám cikke - 2024 november 09.

A méltányosság, a jó családi, emberi és szakmai kapcsolatok, az elkötelezett hivatástudat nehezebben megfogható források, mint a rideg, mérhető közgazdasági-piaci tényezők. Amikor viszont a szakmai felkészültség mellett emberi tényezők is alakítják egy cég holnapját, akkor az előbbiek ugyanolyan fontossá válnak. Erre mutat példát az anyagmozgatási iparág egyik tekintélyes vállalkozása, az S&S Group Kft. generációváltása.

Sülle-Balassy Csaba ügyvezető, Sülle Miklós senior ügyvezető, Vas Gábor üzemvezető
Sülle-Balassy Csaba ügyvezető, Sülle Miklós senior ügyvezető, Vas Gábor üzemvezető

Változó világ, vészjósló számok

A generációváltás a legtöbb családi cégnél komoly próbatétel, ami sajnos az esetek többségében megrendíti a vállalkozás stabilitását, a menedzsment hatékonyságát. Szakértők szerint a hazai generációváltó cégeknek csak 30%-a éli túl az első, 15%-a a második generációváltást. Az utódlásban sokkal tapasztaltabb nyugati országok statisztikái is vészjóslóak: a vállalkozások 80%-a ezt a váltást nem éli túl, azaz az alapító halálát követő egy, másfél éven belül csődbe mennek. E mögött nem gazdasági, hanem szociológiai és lélektani okok állnak. Olyan gyorsan változnak a szokások, korszellemek és életfelfogások, hogy a szakmaválasztások, a családi hagyomány folytatása már régen nem „öröklődik” olyan egyértelműséggel, mint az újkor végéig tartó évszázadokban.

Ugyanakkor éppen a lélektani érzékenység, a humánus vállalatszervezés, a jó családi és emberi kapcsolatok lehet az a tőke, ami sikeressé teheti ezt az érzékeny időszakot, amire építve folytatható a vállalkozás tevékenysége.

A modell része az alkalmazotti generációváltás is

Ilyen példának ígérkezik az S&S Group Hungária Kft. Az anyagmozgatási, intralogisztikai iparág szabályozási-szakértői munkájában is évtizedes múlttal bíró gépészmérnök, Sülle Miklós édesapjától és a sportban tanulta meg a tanulás, az erőfeszítés, a szorgalom örömét, és gyermekeinek is azt tanította, jobban becsüljék meg a munkával előteremtett zsebpénzt. Ugyanakkor a céghez hívott, felvett szakemberek megbecsülését is kiemelt vállalatvezetői feladatként kezelte. Az utóbbi években nemcsak méltányos bérezéssel, hanem lakhatás, lakásvásárlás, továbbképzési segítséggel is kifejezték megbecsülésüket, ráadásul úgy, hogy még ennek fejében sem kötik őket a céghez. Így nem csoda, hogy az S&S Group nem szenvedi meg a magyar gazdaságot sújtó szakemberhiány problémáját sem. „A hozzánk gyakorlatra érkező egyetemi hallgatók fele itt is marad nálunk. Hosszú évek óta karrierterv működik” – ismertette meg pár éve lapunkkal az idehaza ritkaságnak számító modellt Sülle Miklós. A munkatársaik zöme 14-15 éve folyamatos alkalmazásban van a cégnél, amelynek családias vonását erősíti az is, hogy a céget ma már Sülle-Balassy Csaba, az alapító fia vezeti. Azonban nemcsak a családban születő gyerekeket-unokákat várja a cég, hanem az „alkalmazotti generációváltást” is támogatja.

„Egy eredményesen működő vegyesvállalat vezetéséből kerültem utcára a 90-es évek elején. Aztán a 92’-es gazdasági válság közepén alapítottuk meg családi vállalkozásunkat, az S&S Targonca kereskedelmi és Szolgáltató Kft-t. Sok választásom nem volt, ehhez értettem, ennek volt piaci esélye a megélhetésre. Pénzem nem volt, így az akkori targoncapark üzemeltetéséből, javításából, szervizeléséből kellett megélni. Később az állandó nyereség-visszaforgatás eredményeként néhány targoncával szolgáltatást is végzett a cégünk” – idézi a kezdeteket Sülle Miklós. „Kicsik voltak a gyermekeink, de az utánpótlás-nevelés már a kezdetektől fontos volt. A szakmaválasztás, a nyelvismeret megszerzése, a szakmai tapasztalatszerzés, a „kedvcsinálás” eszközeivel éltünk” – teszi hozzá a cégvezető.

Sülle Miklós senior ügyvezető
Sülle Miklós senior ügyvezető

Sülle-Balassy Csaba ügyvezető
Sülle-Balassy Csaba ügyvezető

Vas Gábor üzemvezető
Vas Gábor üzemvezető

A családias alapállás ereje

Hozzáteszi, az első tizenöt év az állandó nehézségek kezelésével, a vállalkozás fejlesztésével, a portfólió építésével telt. „Mindeközben, az idő múlásával egyetemi- főiskolai hallgatók, szakmagyakorlók gyakorlati helyeként, sok, az átlagosnál fogékonyabb, leendő kollégát ismertünk meg. Szakdolgozat, diplomamunka, mestermunka témát adtunk az emelőgépes, a logisztika és a méréstechnikai szakirányultságú hallgatóknak, gyakornokoknak. A jelenlegi mérnök és szakmunkás gárdánk tagjai is közülük kerültek ki. A gyakornokok fogadása, pályakezdők irányba állítása komoly figyelmet, anyagi befektetést igényel. Szerintem ez az utánpótlás-nevelés leghatékonyabb módja. Az elméletben tanult ismeretek a gyakorlati tapasztalás nélkül hamar elsikkadnak. A kis létszámú, 10–20 fős vállalkozások is jó lehetőséget tudnak biztosítani az érdekes, változatos, széles kitekintést követelő feladatokkal. Az anyagi elismerés, a szakmai továbbképzések, a családias alapállás termelőerővé tud válni. A fluktuáció nálunk nem jellemző. Munkatársaink jelentős része sok évvel ezelőtt nálunk kezdte a szakmai munkáját, folytatta tanulmányait, szerzett szakmai, vezetői tapasztalatokat. Az üzemvezetést, a termelés vezetését, a méréstechnikai és az automatizálási területet magas képzettségű, harminc év alatti kollégáink irányítják, végzik. Az idősebb kollégák mellett a fiatalabbak megerősödtek, új ismereteket, új megoldási lehetőségeket, fiatalos lendületet hoztak” – mondja Sülle Miklós.

Bizakodóak

A senior ügyvezető összefoglalóan rámutat: az 1980-90-es években alapított vállalkozások esetében mostanság következik be a generációváltás. Akik akkor 30–40 évesek voltak, ma már nyugdíjas korúak. Vannak, akik eladták, bezárták a vállalkozásukat, vannak, aki még aktívak, és vannak, akik esetében a tevékenység folytatódik. Egy ilyen családi vállalkozás az S&S Group Hungária Kft. Bízhatunk a jövőnkben!

Kohout Zoltán