fbpx

Szenvedélyemmé vált a grafikai tervezés

Írta: Transpack-2025/II. lapszám cikke - 2025 április 18.

A művészet mindig is különleges szerepet töltött be Tari Fanni Anna életében. Gyermekként édesapja kreativitása nyűgözte le, aminek hatására kezdett érdeklődni a vizuális művészetek iránt. Ma a Soproni Egyetem végzős tervezőgrafikus hallgatója, aki úgy érzi, hogy ezen a területen tud igazán kiteljesedni.

Édesapámnak köszönhetem a művészet szeretetét

A Soproni Egyetem egyik végzős tervezőgrafika szakos hallgatóját kértük fel egy beszélgetésre. Tari Fanni Anna egy korábbi beszélgetésünk során megemlítette, hogy a tanulmányai során minél mélyebben ismeri meg a tervezőgrafika világát, úgy szereti meg mind inkább. Természetesen az egyetemi évekről is beszélgettünk, de először a gyermekkoráról kérdeztük Fannit.

– Még egészen kisgyermek voltam, amikor csodálattal néztem apukámat, amikor rajzolt, festett vagy valamilyen kreatív feladaton dolgozott – az ő inspirációja vitt közel a művészet világához. Én a grafikai tervezésben, különösen a csomagolásdizájnban találtam meg a saját utamat. Számomra az igazi művészet a különböző formák, színek és a tipográfia ötvözése, például egy termék arculatának megteremtése.

És mindezt részben az édesapámnak is köszönhetem, aki a mai napig rengeteget segít, és mindenben támogat. A munkáimról mindig megkérdezem a véleményét, mert az számomra nagyon fontos a tanácsa.

Tari Fanni Anna
Tari Fanni Anna (Fotó: Gombkötő Luca)

A középiskolában döbbentem rá, hogy a művészet számomra nem csupán hobbi

Művészeti szakirányú középiskolában tanult tovább?

– Az általános iskola nyolcadik osztályában még nem voltam biztos abban, hogy számomra melyik terület a legmegfelelőbb. Ezért a szülővárosomban található szombathelyi Kanizsai Dorottya Gimnáziumba jelentkeztem.

A középiskolai évek alatt egyre közelebb került hozzám a művészet világa, gyakran festettem és rajzoltam a barátaimnak. Akkor döbbentem rá, hogy a művészet számomra nemcsak hobbi, hanem ezen a területen szeretnék továbbtanulni.

Keresgélni kezdtem a különböző egyetemek és szakok között, és nagy örömmel találtam a tervezőgrafika képzésre. Rögtön úgy éreztem, hogy ez lehet az a terület, amely igazán illik hozzám, hiszen mindig is vonzott a vizuális művészet és a kreatív alkotás. A Soproni Egyetemre jelentkeztem, mert egyrészt nagyon tetszik a város, másrészt az otthonomtól is ez található legközelebb. Úgy gondoltam, ez az oktatási intézmény tökéletes lesz számomra ahhoz, hogy kibontakoztathassam a tehetségemet.

A felvételi vizsga előtt azt gondoltam, hogy hátránnyal indulok azokkal szemben, akik már művészeti iskolából érkeztek, hiszen ők valószínűleg komolyabb szakmai alapokkal rendelkeztek. Aggódtam amiatt, hogy képes leszek-e felzárkózni hozzájuk, és megfelelek-e az itteni elvárásoknak. Ennek ellenére elszántan készültem a felvételire, és óriási örömmel töltött el, amikor arról értesültem, hogy sikerült bejutnom a Soproni Egyetem tervezőgrafika szakára.

Azóta rengeteget tanultam, fejlődtem, és ma már úgy érzem, sikerült felzárkóznom a többiekhez. Sőt, egyre magabiztosabban és átgondoltabban valósítom meg a feladatokat.

A csomagolástervezést nagyon gyorsan megkedveltem

A tervezőgrafika mely területe vonzza leginkább?

– Már az első néhány tanóra után egyértelművé vált számomra, hogy a csomagolástervezés különösen közel áll majd hozzám. Akkor kezdtem mélyebben megismerkedni az Adobe grafikai programokkal, amelyek kezdetben kihívást jelentettek, de szerencsére gyorsan sikerült elsajátítanom a használatukat. Kiemelkedő szerepe volt ebben tanár úrnak is (Rosta Péter), amit ezúton is köszönök. Ön rengeteg hasznos tanáccsal látott el minket. Mindig arra ösztönzött, hogy merjünk dinamikus, élénk színeket használni, és kiemelt figyelmet fordítsunk a nagy és jól olvasható tipográfiára. Az iránymutatásai nemcsak a fejlődésemhez járultak jelentősen hozzá, de abban is megerősítettek, hogy a csomagolástervezés valóban az egyik legizgalmasabb terület a grafika világában.

Az óráján készített munkák közül szeretném megemlíteni a borostasak-csomagolást, a karácsonyi limitált kiadású kávécsomagolást, a halcsali-csomagolást, a mézcsomagolást, valamint a HUNGAROPACK Student Csomagolástervezési Diákversenyre benyújtott pályázatomat, a gabonapehely-csomagolást. Mindegyiket nagy lelkesedéssel készítettem.

Szarka Judit Gabriella tanárnő tipográfiaóráit is nagyon szeretem. Nagyon élveztem például a magazin- és könyvborító tervezési feladatokat, melyek lehetőséget adtak arra, hogy kísérletezzek a szöveg és a képi elemek egységes ötvözésével.

A színek különböző árnyalataival játszottam

Kérem, hogy a hazai csomagolástervezési diákversenyre beadott pályázatát mutassa be részletesebben is!

– A versenyre igyekeztem minél figyelemfelkeltőbb csomagolást tervezni. A gabonapehelyre azért esett a választásom, mert sokak számára jól ismert termék – és mert én is nagyon szeretem. Nyolcszögletű dobozt terveztem, és a munka során törekedtem a praktikus kialakításra.

gabonapehely csomagolás doboz
Gabonapehely-csomagolás (fotó: Tari Fanni Anna)

Igyekeztem minél több színt és színárnyalatot használni. A színvilágot három ízhez párosítottam. A kakaós ízesítést zöld színekkel, a húsvéti limitált kiadást a rózsaszín halványabb árnyalataival készítettem, a natúr ízhez pedig a sárga színeket használtam.
A figyelemfelkeltő csomagolással a kisgyermekekre fókuszáltam, akik jellemzően nagyon szeretik a gabonapelyhet.

Amikor az egyetemen kap egy csomagolástervezési feladatot, hogyan jut el a kész termékig?

– Először mindig inspirációt gyűjtök, és meghatározom azt az irányvonalat, ami mentén elindulok. Számomra ez rendkívüli jelentőségű, mert így már az elején tisztában vagyok a fő irányvonallal.

Ezután kézzel vázlatokat rajzolok. Több különféle lehetőséggel kísérletezek annak érdekében, hogy végül megtaláljam a legmegfelelőbbet. És amikor mindent jól átgondoltam, csak akkor kezdem el a tényleges munkát, akkor már digitális tervezéssel.

Úgy érzem, a grafikai tervezésben teljesedhetek ki leginkább

Mivel tölti szívesen a szabadidejét?

– Nagyon szeretek utazni, és különösen érdekelnek a külföldi országok. Szeretek kiállításokat és múzeumokat felfedezni, mert rendkívül változatosak és izgalmasak számomra. Emellett sok időt töltök a kutyusaimmal, akik mindig boldogan várnak haza egy egyetemi hét letelte után.

Idén diplomázik. Az egyetem elvégzése utánra vonatkozóan milyen tervei vannak?

– Mindenképpen a grafikai tervezés valamely területén szeretnék elhelyezkedni. Úgy érzem ugyanis, hogy ott tudok leginkább kiteljesedni, és nagy lelkesedéssel dolgozni. Először mindenképpen itthon szeretném kipróbálni magam, minél több tapasztalatot gyűjtve. Később a külföldi munkavállalástól sem zárkózom el, mivel mindig is vonzottak más országok kultúrái. És legalább a különféle nemzetközi grafikai stílusokkal is megismerkedhetnék.