fbpx

Ígéretes technológia a vegyes műanyagok újrahasznosításához

Írta: Csomor Zsolt - 2025 május 20.

A pirolízis technológia lehet a kulcs a nehezen újrahasznosítható műanyagcsomagolások kezeléséhez. A MOL évi 40 ezer tonnás kapacitású üzemet készít elő, amellyel regionális szinten is vezető szerepet vállalhat a kémiai újrahasznosításban.

Kémiai módon bontja vissza a műanyagot

A műanyaghulladék újrahasznosításának egyik legnagyobb kihívása, hogy a kevert, színes vagy szennyezett csomagolóanyagokat a hagyományos, mechanikai eljárásokkal nem lehet hatékonyan feldolgozni. Erre kínál megoldást a pirolízis, amely kémiai úton bontja vissza a műanyagot alap szénhidrogén-egységekre – olyan formában, amelyből újra alapanyag, például újra élelmiszer-csomagolás is készíthető.

műanyag újrahasznosítás
Kép forrása: Shutterstock

A MOL a technológiát nem csupán kísérleti megközelítésként kezeli: a pirolízis szervesen illeszkedik a vállalat hosszú távú fenntarthatósági stratégiájába. A társaság már a hulladékgazdálkodási koncesszió elnyerése előtt vizsgálta az alkalmazás lehetőségeit, felismerve a növekvő piaci igényt az újrahasznosított, tanúsított műanyag-alapanyagokra.

A cég jelenleg több gyártósoron is teszteli a pirolízisolaj ipari alkalmazását, miközben előkészíti a Tiszaújvárosban megvalósuló, évi 40 ezer tonnás kapacitású üzemet. Ez a beruházás nemcsak Magyarországon, hanem régiós szinten is mérföldkő lehet: a vegyes, rétegzett és másodlagosan szennyezett csomagolások kezelése így hatékony és versenyképes formában válhat valóra.

A MOL célja, hogy hosszú távon az értéklánc minden pontját lefedje – a hulladékbegyűjtéstől kezdve, a pirolízisen át, egészen az új csomagolóanyag előállításáig. Ez a körforgásos modell nemcsak fenntartható, hanem gazdasági szempontból is egyre életképesebb alternatívát jelent a fosszilis műanyagokkal szemben.

Szöveg forrása: NRGreport |