A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kisokos formájában tette közzé, hogy az egyes szelektív hulladékfajtákba milyen tárgyak tartoznak. A nemrég közzétett útmutató abban segít, hogy ha már valamit muszáj kidobni, és azt szelektíven tesszük, akkor úgy tegyük, hogy annak értelme is legyen.
Szelektív gyűjtéssel értéket teremthetünk
A hulladékból még érték teremthető, visszakapcsolható a gazdasági körforgásba. Amikor ezt az értékteremtő lehetőséget elszalasztjuk, akkor lesz valójában szemét a fogyasztási cikkeinkből.
A hulladékok szelektív gyűjtésével és nyersanyagként való felhasználásával jelentős energiát takaríthatunk meg, és számos környezetszennyező technológiától óvjuk meg a környezetünket. A használt PET-palackokból például az újrahasznosítás során szintetikus anyagú ruhákat és táskákat készítenek – olvasható az MNB oldalán. Számos nagy világmárkánál találhatunk már ilyen termékeket.
Hogy melyek azok a hulladékfajták, amelyeket elkülönítve gyűjthetünk a valóban szemétként végzőktől vagy a veszélyes hulladékoktól, egy táblázat segítségével IDE kattintva megtudhatja.
Járjunk utána, hogy lakóhelyünk vagy munkahelyünk közelében hol található szelektív kuka, gyűjtősziget, hulladékudvar vagy újrahasználati központ, és ne legyünk restek elvinni oda a hulladékunkat, amelyek így új életet kezdhetnek. A veszélyes hulladék leadható a hulladékudvarokban vagy az önkormányzat által szervezett veszélyeshulladék-gyűjtő akciók keretében, melynek helyéről, idejéről az illetékes önkormányzat ad felvilágosítást.
Persze a legjobb lenne, ha minél nagyobb mértékben csökkentük otthonunkban az hulladék mennyiségét.
Összeállította: Csomor Zsolt