Forrás: Metsä Board Magazine 2021–2022 | Szöveg: Markku Rimpiläinen | Fotók: Metsä Group, Vesa Tyni | Fordította: LUPE Magazin
Megkezdődött az elmozdulás a bioalapú csomagolás felé, ezzel pedig a lehetőségek teljes tárháza nyílik meg a tervezők számára. A karton a friss ötletek biztos alapja.
Új prioritásokat fog felállítani a következő néhány évtized csomagolóiparában az európai „Green Deal”, az Európai Bizottság által 2019-ben bejelentett új növekedési stratégia. Az EU-stratégia arra összpontosít, hogy 2030-ig gazdaságilag fenntartható módon valósuljon meg a csomagolóanyagok 100%-os újrahasznosíthatósága vagy újrafelhasználhatósága. Az újrahasznosíthatóság növelése érdekében a csomagolóipar számos kulcsfontosságú vállalata kezdte már meg termékeinek és ellátási láncainak átalakítását. Ennek az elmozdulásnak elkerülhetetlen következménye az, hogy gyors növekedésnek indul a bioalapú-anyagok felhasználása. A skandináv fa az egyik legsokoldalúbban felhasználható bioanyag az egész világon. A jelenlegi faalapú termékek leglenyűgözőbb példáit jelentik a többször is újrahasznosítható kartoncsomagolások és azok a fából készült szerkezetek, amelyek évszázadokig megkötött állapotban őrzik a szenet. Az új – és már kialakulóban lévő – alkalmazási területek közé tartoznak a fa alapú textilszálak és a rost alapú 3D-megoldások.
Új lehetőségek a kartonban
A jelenlegi bioanyagok közül a karton a dinamikus választás. Ez azért van, mert a karton megújuló anyagokból készül, újrahasznosítható és lebomlik, amikor újra a környezetbe kerül. „Bár a kartonpapírnak nagy hagyománya van, még mindig sok kiaknázatlan lehetőség rejlik benne” – mondja Ilkka Harju, a Metsä Board EMEA és APAC csomagolási szolgáltatásokért felelős igazgatója. „Új csomagolási technikákat fejleszthetünk ki, hogy a kartonpapírt az új formákhoz és követelményekhez igazítsuk. Sürgető igény van arra, hogy a műanyag alapú, egyszer használatos poharakat lecseréljük újrahasznosítható alternatívákra. Szükségünk van olyan újrahasznosítható élelmiszer-csomagolásra is, amely 100%-os élelmiszer-biztonságot és -minőséget garantál.” Harju meg van győződve arról, hogy a kartonnak, sőt magának a rostnak a tulajdonságai is fejlődni fognak. „Már meg is kezdődött a rost alapú biohordozók kifejlesztése. A rostok rugalmas tulajdonságának javítása új alkalmazási lehetőségeket teremt a csomagolóanyagokszámára.”
Anyagalapú tervezési folyamatok
A bioanyagok felé való elmozdulás minden csomagolástervező munkáját is megváltoztatja. „A tervezőknek új készségeket kell elsajátítaniuk, ugyanakkor egyedülálló lehetőségük van új, még nem is létező megoldások kifejlesztésére” – mondja Harju.
Legelőször a tervezőknek meg kell tanulniuk, miként lehet kihasználni a bioalapú-anyagok tulajdonságait. „A tervezési folyamat teljesen az anyagra épül. A tervezőnek meg kell értenie, hogy mit lehet létrehozni egy adott anyagból, és hogyan kell kialakítani a csomagolást. Meg kell tanulnunk a hagyományos és az új anyagok, például a karton és a 3D-s termékek kombinálását is.”
Mire kell figyelni a bioalapú anyagoknál?
- Maximális teljesítmény, minimális anyagfelhasználással.
- Könnyű használat.
- Erős megjelenés.
- Személyre szabás.
- Meglévő anyagok felhasználása új technológiák alkalmazásával.
- Új anyagok felhasználása új és jelenlegi technológiákkal.
- Különleges csomagolási hatások környezetbarát módszerekkel.
- Intelligens csomagolóanyag.
- A hamisítás megakadályozása.
- Célszerűség.
Új anyagfajták elsajátítása
Harju nyomatékosítja, hogy a tervezőnek a csomagolástechnikát és a különböző gyártási folyamatokat egyaránt ismernie kell. „A dizájnernek kéz a kézben kell dolgoznia a gyártástechnológussal. Együttműködésre és párbeszédre van szükség, mert az egyik a gépekhez, a másik pedig egy új csomagolás megtervezéséhez ért. Emellett már a tervezési fázisban szükség van az üzletközpontú szemléletre.” A várható gyors fejlődés a csomagolóipar minden szereplőjétől sokat követel.
„A teljes értéklánc mentén fontos a kommunikáció. Minél jobban megértjük egymást, annál jobban fog működni az egész lánc, és annál több új felismerés születik. Az is fontos, hogy megértsük és megismerjük az ügyfelek viselkedését, és abból levonjuk a tanulságot.” Harju azt mondja, alig várja, hogy lássa, hogyan fogja megváltoztatni a csomagolástervezést a bioalapú korszak. „Megszűnnek a határok a különböző szakmai területek között. És amikor a tervezők megtanulják kiaknázni a bioalapú anyagokban rejlő lehetőségeket, akkor majd teljesen új utak nyílnak meg.”