Online vásárlás, ételek és italok elvitelre stb. Ezek a kényelmi szokások nagyon megnövelik az amúgy is folyamatosan növekvő csomagolási hulladék mennyiségét, amely az utóbbi 10 év alatt több mint 20%-kal nőtt. Megfordítható-e ez a tendencia?
Különböző csomagolóanyagokból (papír, karton, műanyag, üveg, fa, fém) számos formájú (flakon, tartály, kanna, doboz, zacskó) csomagolást használunk az áruk tárolására, védelmére, kezelésére, szállítására vagy bemutatására, ami nagy terhet jelent a környezet számára. A csomagolások többsége papír és karton (40,3%). Ezt követi a műanyag (19%), az üveg (18,5%), a fa (17,1%) és a fém (4,9%).
A csomagolásra és a csomagolási hulladékra vonatkozó EU-s előírások
A csomagolásra és a csomagolási hulladékra vonatkozó uniós szabályozás egyaránt érinti a csomagolás tervezését és a csomagolási hulladék kezelését. A legújabb szabályozás szerint a csomagolás-csökkentési célok 2030-ig 5%, 2035-ig 10%, 2040-ig 15%.
Fenntartható csomagolások
Nemcsak a felhasznált csomagolóanyag minősége fontos, hanem a mennyisége is. A kevesebb csomagolás idő- és pénzmegtakarítást eredményez, de legfőképpen környezeti haszon. Ha kevesebb anyagot használunk, nyersanyagokat és erőforrásokat takaríthatunk meg az előállítás során, és kevesebb hulladék keletkezik, amit kezelni kell. A kevesebb anyag kisebb súlyt és helyigényt jelent, ezáltal több áru szállítható adott szállítóeszközzel. Mindez csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást. A „Reduce, Reuse, Recycle” elvet nagyon komolyan kell venni.
Néhány tipp a csomagolások csökkentésére
Újrahasznosítható és újrafelhasználható csomagolóanyagok használata
Újrahasznosítható és újrafelhasználható anyagokkal csökkenthető a hulladéklerakókba kerülő csomagolási hulladék mennyisége. Az újrafelhasználható csomagolás a hulladékcsökkentés legoptimálisabb módja. A jövőben a csomagolásnak anyagában újrahasznosíthatónak kell lennie, aminek fontos feltétele az ipari válogatórendszerekben történő egyértelmű azonosíthatóság. Az újrahasznosíthatósághoz célszerű az egynemű anyag használata, a társított anyagok elkerülése.
A csomagolás minimalizálása és optimalizálása
A minimális csomagolás nemcsak az anyagfelhasználást, de a termékköltséget is csökkenti, mivel a gyártáshoz kevesebb energiát, a szállításhoz pedig kevesebb üzemanyagot kell felhasználni.
Fenntartható nyersanyagok választása
Ajánlatos a csomagolóanyagokat olyan beszállítóktól beszerezni, amelyek előnyben részesítik a fenntartható gyakorlatokat, környezetbarát, nagy újrahasznosítottanyag-tartalmú, felelős forrásból származó anyagokat használnak.
Ipari aprítógép, kartonbálázó alkalmazása
Az aprítás és tömörítés csak volumenében csökkenti a csomagolási hulladékot, így viszont kisebb tárolóhelyet igényelnek, és a hulladékgyűjtés költségei is csökkennek.
Biológiailag lebomló csomagolás használata A biológiailag lebomló csomagolóanyagok csak az ipari komposztálókban bomlanak le tökéletesen, és csak akkor nem keletkezik belőlük hulladék. Fontos tehát a fogyasztók tájékoztatása a megfelelő hulladékkezelésről.
Példák a fenntartható, csökkentett tömegű csomagolásra
Seresto fenntartható csomagolás
Egy kutyák számára készült bolha elleni nyakörv korábbi PET sleeve fémdoboz csomagolását váltotta fel az Elanco vállalat egy papírpépből gyártott dobozra, amely papírszalaggal van összefogva. Ennek köszönhetően a 70%os szén-dioxid-kibocsátás csökkentése mellett a csomagolás teljes tömege jelentősen kevesebb. További előnye, hogy a csomagolás vízszintesen elhelyezhető a polcon. A csomagolóanyag cseréje és csökkentése jelentős energiamegtakarítást eredményezett.
A Tubex újratölthető deospray palackja körülbelül ötször újrafelhasználható, ami csökkenti a hulladék mennyiségét. A palack 100%-ban újrahasznosított anyagból készül, amelynek 50%-a lakossági gyűjtésből származó alumínium. A belső lakk BPA-mentes, ezért megfelel a jövőbeli előírásoknak, valamint a vásárlói igényeknek. A hajtóanyag a szokásos propán-bután keverék helyett sűrített levegő, ami a használat során is csökkenti az üvegházhatású gázkibocsátást.
A Next-Gen műanyag tubus a Linhardt fejlesztése
A Next-Gen az első olyan PEHD és PELLD műanyag tubus, amelyben mindkét anyag 100% lakossági gyűjtésből származik, sőt még a záróelem is. A jobb újrahasznosíthatóság annak köszönhető, hogy a polietilén monoanyagból készült tubus szinte teljesen újrahasznosítható (zárt anyagciklusban), és megjelenése, tapintása semmiben sem rosszabb, mint a klasszikus szűz anyagból készült tubusé. Jelentős anyagcsökkentést is eredményezett, ugyanis a korábbi 500 mikron helyett 270, 300 vagy 350 mikron a falvastagsága. A TopTube záróeleme pedig 72%-kal könnyebb, valamint a tubusvállnál is sikerült 15–20%-os anyagcsökkentést elérni.
Stretchszalag a Sanpacktól
A sanstrap® re az első újrahasznosított műanyagból készült stretchszalag. 30%-ban lakossági gyűjtésből származó újrahasznosított anyagból áll, miközben a minősége a hagyományoséval megegyező. Ily módon hozzájárul az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátáshoz, csökkenti a nyersanyag-felhasználást, és az újrahasznosítási ciklus részévé válik. A Sanstrap® re 100%-ban újrahasznosítható PE fóliából áll, és elsősorban a belsőlogisztikai folyamatokban használható rakománybiztosításra.
A poharas termékek fedele
Az EcoPeelCover új mércét állít fel az alumínium és a bevonat jelentős csökkentésével, ami nagy anyagmegtakarítást eredményez. A megtakarítások ellenére az EcoPeelCover továbbra is megfelelő funkcionalitást, kiváló zárótulajdonságokat és termékvédelmet kínál. Az EcoPeelCover fejlesztője, a Constantia Flexibles folyamatosan optimalizálta a gyártási folyamatait. Poharas termékeihez az EcoPeelCovert a Privatmolkerei Bauer vállalat alkalmazza.
ReZorce italos csomagolás
Az italos kartondobozok fenntartható alternatívája a Zotefoams innovációja, a ReZorce, amely még nem jelent meg a piacon. A csomagolás 100% HDPE-ből készült. A szabadalmaztatott technológia lehetővé teszi egy réteg felvitelét az extrudálás során olyan zárótulajdonságokat biztosítva, amelyekkel akár 30–70%-ban mechanikusan újrahasznosított HDPE felhasználása is lehetséges. A HDPE-csomagolás a hagyományos társított italos kartonokhoz képest bizonyítottan mintegy 50%-kal csökkenti a környezeti hatásokat, például a víz- és energiafelhasználást.
Antisztatikus tasak papírból
A Weber Verpackungen vállalat állította elő az első tanúsítvánnyal rendelkező, papírból készült antisztatikus tasakot, amelynek térfogati ellenállása lényegesen alacsonyabb, mint sok műanyag tasaké. A piacon kapható vezetőképes műanyag ESD csomagolással ellentétben, az ESD papírzacskó 100%-ban újrahasznosított papírból készül és újrahasznosítható. Továbbá a papírzacskónak nincs meg a szokásos „ESD lejárati ideje”, mert a vezetőképessége állandó.
Térkitöltő papírháló
A Knüppel Verpackung fenntartható térkitöltője több réteg testliner anyagból készült papírhálóból áll. A térkitöltő kiváló párnázó hatást biztosít, és jól alkalmazható a klasszikus műanyag hab térkitöltők helyett. Tulajdonságai hasonlóak a PE-habokhoz, viszont műanyagmentes szállítási csomagolás valósítható meg velük. A térkitöltő különböző kivitelben készülhet.
A csomagolási hulladék csökkentése és megfelelő kezelése nemcsak a környezetünk védelme szempontjából fontos, hanem gazdasági haszna is van mind rövid, mind pedig hosszú távon.
Kiss Rozália