A pazarlás globális probléma, és az élelmiszeripari termékek életútjának bármelyik szakaszán bekövetkezhet. Az Egyesült Nemzetek becslése szerint a termelt élelmiszer körülbelül 13%-a a betakarítás és a kiskereskedelmi forgalomba kerülés között veszik el, legfőképpen a beszállítói lánc hatékonyságbéli hiányosságai, a szigorú minőségi követelmények és a fogyasztói elvárások miatt. Ez a cikk feltárja a Módosított Atmoszféra Csomagolás (MAP) előnyeit, mint megoldást az élelmiszerpazarlás csökkentésére, miközben a termékek minőségét és biztonságát is javítja.
Több szakaszban is jelentkezik élelmiszerpazarlás
Az élelmiszerpazarlás különböző szakaszokban következik be, és már a betakarítást követően komoly veszteségek tapasztalhatók. Veszteség több okból keletkezhet. A kiskereskedők például gyakran elutasítják azokat az élelmiszereket, amelyek nem felelnek meg bizonyos esztétikai kritériumoknak. A gazdák pedig esetenként túl sok élelmiszert termelnek, hogy eleget tegyenek a szerződésbeli kötelezettségeiknek. Emellett a logisztikai és kezelési hibák miatt az élelmiszer már szállítás közben megromolhat vagy sérülhet.
Ezeknek a veszteségeknek mindenki számára érezhető következményei vannak; az egyértelmű gazdasági veszteségen túlmenően a táplálékpazarlás hozzájárul a környezeti állapotok romlásához, illetve egészségügyi kockázatot is rejt magában.
A MAP-technológia nagyon hasznos a magas értékű termékek esetében
A Módosított Atmoszféra Csomagolás (MAP) során a csomagolás belső légkörét módosítják, hogy meghosszabbítsák a termékek eltarthatóságát. Az oxigénszint csökkentésével és a gázok összetételének szabályozásával a MAP megakadályozza a romlást és meghosszabbítja a termék szavatosságát. Ez a technológia különösen hasznos a magas értékű termékek esetében, mint például a csecsemőtápszer, gyógyszeripari alapanyagok, diófélék és magvak.
A MAP jelentősen meghosszabbítja a romlandó termékek frissességét, mivel lassítja a mikrobák fejlődését és az enzimek reakcióit. Ez azt jelenti, hogy a termékek természetes bomlása később és jóval lassabb tempóban következik be. Az eltarthatóság meghosszabbításával a MAP segít minimalizálni a pazarlást az ellátási láncban, ráadásul a védőgázzal kontrollált környezet megakadályozza a baktériumok általi szennyeződést és a penészedést.
A MAP jelentősen csökkentheti az élelmiszerpazarlás mértékét
Az Egyesült Nemzetek becslése szerint az olyan csomagolási technológiák javítása, mint például a MAP, drasztikusan csökkentheti azt a 45%-os pazarlási arányt, amelyet gyümölcsök és zöldségek esetében tapasztalunk kiskereskedelmi szinten. Az így csomagolt termékek az eredeti ízüket, aromájukat és textúrájukat hosszabb ideig őrzik meg. Ez nemcsak a fogyasztók számára előnyös, hanem növeli az értékesíthetőséget is.
További előnye, hogy a kémiai anyagok közvetlen alkalmazása elkerülhető, mivel a csomagolás belsejében a módosított légkör természetes védelmet nyújt anélkül, hogy kémiai tartósítószerekre lenne szükség. Ez különösen fontos érzékeny termékek esetében, mint például a gyógyszerek és az élelmiszerporok.
Így közelebb kerülhetünk a fenntartható jövőhöz
Az LC Packaging csoport már jelentős lépéseket tett a MAP-technológia népszerűsítésében különböző kezdeményezések révén. Több nemzetközi ügyfelünk közreműködésével sikeres teszteket végeztünk a MAP megoldások terén, valamint technológiánk bemutatásra került az Interpack nemzetközi kiállításon, ahol potenciális ügyfelek érdeklődését keltette fel.
Az eltarthatóság meghosszabbítása, a termékminőség optimalizálása és egy biztonságos alternatíva biztosítása kémiai tartósítószerek helyett nemcsak a gyártók számára lehet előnyös, de a végfelhasználók egészségét is óvja, miközben hozzájárulhat az élelmiszerpazarlás csökkentésére tett globális erőfeszítésekhez. Ahogy az olyan cégek, mint az LC Packaging is, folytatják ezen megoldások innovációját és népszerűsítését, közelebb kerülünk egy fenntarthatóbb jövőhöz az élelmiszertermelésben és -elosztásban.