A Missouri Egyetem kutatói áttörést értek el a műanyagszennyezés elleni harcban: új módszert fejlesztettek ki, amellyel szinte teljesen eltávolíthatók a nanoműanyagok a vízből. Ez az innováció megoldást kínálhat korunk egyik legsürgetőbb környezeti problémájára.
A nanoműanyagok veszélyei
A nanoműanyagok olyan műanyag részecskék, amelyek mérete nem haladja meg a 100 nanométert. Ezek az apró részecskék láthatatlanok szabad szemmel, és könnyen bekerülnek a táplálékláncba, mivel azokat elfogyasztják a tengeri élőlények. A nanoműanyagok számos környezeti és egészségügyi problémát okozhatnak. Adszorbeálhatják a szennyező anyagokat, és káros vegyi anyagokat juttathatnak az ökoszisztémába – olvasható az NRGREPORT oldalán.
Gary Baker és csapata a Missouri Egyetemen olyan hidrofób oldószerkeverékeket fejlesztett ki, amelyek hatékonyan vonzzák és izolálják a nanoműanyagokat a vízből.
A kutatók tíz különböző víztaszító oldószerkombinációt teszteltek. Ezek a polisztirol nanoműanyagokat tartalmazó vízminták felületén úsztak, majd keverés során összegyűjtötték a nanoműanyagokat, amelyek ezután visszakerültek a felszínre, így könnyen eltávolíthatóvá váltak.
A tíz keverék közül három bizonyult különösen hatékonynak. Kettő decánsav, egy zsírsav, valamint ammónium- és brómsók kombinációja volt. A harmadik mentol és timol (kakukkfű-kivonat) keverékéből állt.
Az eredményeket az ACS Applied Engineering Materials tudományos folyóiratban publikálták. A tanulmány ismerteti azt az új oldószerkeveréket, amely laboratóriumi körülmények között 98%-os hatékonysággal képes kivonni a nanoműanyagokat az édes- és sós vízből.
Piyuni Ishtaweera, a tanulmány vezető szerzője kiemelte, hogy a módszer fenntarthatósága kulcsfontosságú. „Ezek az oldószerek biztonságos, nem mérgező összetevőkből készültek, és víztaszító tulajdonságuk megakadályozza, hogy további szennyezést okozzanak, így rendkívül fenntartható megoldást jelentenek a nanoműanyagok eltávolítására” – mondta egy sajtóközleményben.
Bár az új módszer laboratóriumi körülmények között ígéretes eredményeket mutatott, további kutatások szükségesek annak érdekében, hogy megállapítsák, mennyire hatékony és megvalósítható ez a technológia valós környezeti feltételek között.