Az italos csomagolások visszaváltási rendszerének köszönhetően a műanyag-, üveg- és fémpalackok, -dobozok jelentős mennyisége anyagában újrahasznosul. Van azonban egy olyan módszer is, amellyel legalább ennyire hatékonyan lehetne a szemét mennyiségét csökkenteni, lassan mégis teljesen eltűnik a szemünk elől. Ezek a többutas csomagolások.
Nem hazai sajátosság
Alig vásárolhatók termékek többutas csomagolásban, ami nem csak hazai sajátosság. Az Európai Unió csak a műanyag- és fémcsomagolások visszagyűjtési arányára írt elő százalékot, vagyis a közös uniós szabályok egyelőre nem támogatják a többször használatos csomagolásokat – pedig ez szolgálná leginkább a fenntarthatóságot. A német kormány által készített kutatásának eredményéből is az derül ki, hogy a többutas italcsomagolások a legkevésbé környezetszennyezők.
A statisztikák szerint a többutas csomagolások részaránya már most is drasztikusan csökkent: 2024 októberében a teljes csomagolási mennyiség mindössze 0,3%-át tette ki darabszám szerint, míg tömegben csupán 2,7%-ot jelentett. Ezek az adatok jól mutatják, hogy a jelenlegi szabályozás nem kedvez a fenntarthatóbb megoldásoknak.
Szükséges lenne a jogszabályok módosítása
A többutas üvegek és más újratölthető csomagolások életciklusa lényegesen környezetbarátabb, mint az egyszer használatos alternatíváké. Egy üvegpalack akár 40–50 alkalommal is újratölthető, miközben az egyszer használatos PET-palackok és alumíniumdobozok azonnal hulladékká válnak – igaz, hogy utána újrahasznosítják.
A fenntarthatóság érdekében a szakértők szerint elengedhetetlen, hogy a jogszabályok ösztönözzék a többutas csomagolások használatát. Ez jelentheti például az újratölthető termékek szélesebb körű támogatását, a betétdíjas rendszer bővítését vagy akár pénzügyi ösztönzők bevezetését a többutas rendszerek fejlesztésére.