Kanyogh Gergő: „A legtöbbször azt halljuk, hogy automatizálni szeretnének, és láttak már megoldásokat a piacon, kiállításokon, vagy egyszerűen a YouTube-on. Számunkra azt fontos feltárni, hogy mi az alapvető motivációja az igénynek.”
A logisztikában sokat beszélünk eszközökről; targoncákról, állványrendszerekről. Ha pedig a fejlesztés kerül szóba, akkor az automatizálásról. Pedig egy raktár optimális működését a ritkán említett pontos tervezés alapozza meg. Ezért cikkünkben a logisztikai folyamattervezés szerepét, jelentőségét járjuk körül. A témáról Kanyogh Gergővel, a QLM logisztikai folyamattervezési vezetőjével beszélgettünk.
Mit jelent a logisztikai folyamattervezés? Mi a szerepe és célja egy új beruházásnál?
– Mi jellemzően az intralogisztikában vagyunk jelen, azaz telephelyen belüli tevékenységek a szakterületünk. Megtervezzük, vagy áttervezzük a logisztikai folyamatokat a beérkezéstől, a raktározáson át a kiszállításokkal bezáróan. Minden olyan területet érintünk, ahol a logisztika jelen van, vagy ami ehhez kapcsolódik – áru, ember, gép és folyamat szinergiájával dolgozunk. Itt az áru jellemzően az alapanyag és a segédanyag, az ember a raktári dolgozó, a gép lehet például a targonca, vagy raktári szállítópálya, a folyamat pedig mindaz, ami az egészet mozgásban tartja. Új beruházásnál a célunk egyből jót alkotni, azaz elkerülni a köztes, olykor fölösleges foltozgatásokat, s egy átgondolt, optimális, fenntartható logisztikai megoldást tervezni. Ennek a megtestesülése a tervezések során a vezetői döntéstámogató anyag, majd pedig a rendszerterv, vagy tenderkiírás. Mivel én magam is ültem a másik oldalon, tudom, hogy mik a kiválasztáshoz szükséges anyagok, és mire van szükség egy rendszer megrendeléséhez.
Jelenleg mi a legfontosabb trend a logisztikában? Ez hogyan jelenik meg megrendelői oldalon?
– Egyértelműen az automatizálás. A legtöbbször azt halljuk, hogy automatizálni szeretnének, s láttak már megoldásokat a piacon, kiállításokon vagy egyszerűen YouTube-on, és azt szeretnék megvalósítani. Amit nem tudnak, hogy ezen megoldások mennyire skálázhatók, illetve milyen költségvonzatuk van. Számunkra azt fontos feltárni, hogy mi az alapvető motivációja az igénynek, ami leggyakrabban a munkaerőhiány vagy a megnövekedett forgalom kezelése. Volt ügyfelünk, aki konkrétan kérte, hogy az Amazon robotok mintájára szeretne egy raktárat, mert az nagyon tetszett neki. Mi az ilyen kérésektől nem zárkózunk el, de próbáljuk meggyőzni őt, hogy a preferált megoldás mellett hadd válasszunk be másokat is. Hasonlítsuk össze azokat, hiszen, ha pl. autót akarok venni, ritkán teszem azt egyetlen televízióreklám alapján. S hogy ezt mennyire jól tesszük, talán az mutatja meg leginkább, hogy a preferált megoldások rendszerint még korai tervezési fázisban kiesnek a költségek okán, vagy mert más bemutatott rendszerek egyszerűen jobb paraméterekkel rendelkeznek. A FATH Components Kft., az ipari fém és műanyag alkatrészek és összekötőelemek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó cég azzal keresett meg minket, hogy van két elképzelésük, amivel a raktárukat lehetne fejleszteni, s nézzük meg, melyik volna számukra megfelelő. Az egyik a lift rendszerű, a másik a galériás kivitel volt. Természetesen ezeket is bevettük a vizsgálandók közé, de készültünk több alternatívával is. Végül az új alternatívák közül választottak, figyelembe véve a bemutatott vezetői döntéstámogató anyagot.
A QLM logisztikai folyamattervező csapata milyen tapasztalattal rendelkezik a projektek kapcsán? Hány raktárat terveztek meg az elmúlt 5 évben, és hogyan dolgoznak?
– A logisztikai tervezés cégünknél szervezeti szinten 5 éve létezik. Előtte is volt tervezés, csak nem volt külön nevesítve. Ezek számszerű növekedése és az időbeli ráfordítás hozta, hogy legyen ilyen szolgáltatásunk, hiszen a piac igényli. Azóta több 100 cégnél jártunk tervezéssel kapcsolatban, számos alkalommal visszatérő ügyfelekkel dolgozunk. Fontos kiemelnem, hogy nem csak raktárakat tervezünk, hiszen a jól kialakított folyamatok vagy egy testreszabott raktártámogató szoftver akár jobban is növelheti a hatékonyságot, mint csak az eszközállomány. A komplexitás abban mutatkozik meg, hogy rendszerben kell gondolkodnunk, hiszen az eszközök, folyamatok, az infrastruktúra és a kezelt anyagok egymással összefüggenek, szoros kapcsolatban állnak. Az elmélet önmagában nem elegendő, meg is kell valósítani a megtervezett rendszert, amihez szintén komoly tapasztatra van szükség. Szerencsére a QLM-nél minden területről számos tapasztalt szakember érhető el, így van kit megszólítanunk!
Az interjú hosszabb verzióját IDE kattintva olvashatja el.