A könnyűszerkezetes moduláris acélépítési rendszerek számos előnyt hordoznak, amelyekből adódóan napjainkra az egyik legsokoldalúbb raktározási megoldást jelentik a vállalati és gazdasági szegmens bármely tevékenységéhez. A Magyarországon is több évtizede jelen lévő Frisomat példáján keresztül vesszük sorra a lehetőségeket.
Jóllehet, a könnyűszerkezetes épületek évtizedekig kizárólag a mezőgazdaságban voltak jelen, mára ez az építési mód a számos előnye miatt minden vállalkozási területen megjelent. A hidegen hengerelt acélépületek – hétköznapibb nevükön acélcsarnokok – régi és új funkcióit, kiegészítő lehetőségeit, technológiából származó hasznos tulajdonságait vizsgáljuk használói szemszögből, az alapozástól az átadásig.
Acél legyen vagy beton?
Természetesen mindkét építési technológiának megvannak a saját előnyei. Ugyanakkor érdemes látni, hogy a modern acélépületeknél az előnyök köre jelentősen bővült, egyre kényelmesebb és mindenekelőtt gyorsabb építési megoldást kínálva a telephelyet bővítőknek, létrehozóknak. A moduláris rendszerfelépítés a tervezési fázist is jelentősen gyorsítja, ugyanakkor ennek és a csavaros összeilletési módszernek köszönhető a mindössze néhány hetet igénylő építés, amely után egy-egy acélcsarnok szinte azonnal és biztonságosan használatba vehető. A belga központú Frisomat esetében az alapozási munkákon kívül a teljes folyamat a könnyűszerkezetes acélszakértő kezében van. Az alapozáshoz pedig többféle opciót kínál: az alap lehet pl. beton, legioblokk vagy akár stelconlemez. Ez a fajta rugalmasság elsősorban költség oldalon számíthat a megrendelőnek. És szintén hasznos tudni, hogy a hidegen hengerelt acélszerkezet az alap szempontjából kisebb terhelést jelent.
A technológiának szintén előnye a betonépítéssel szemben a mobilis jellege: a Frisomat acélcsarnokok egyszerűen szétszerelhetők, ugyanakkor bármikor bővíthetők és adaptálhatók is a megváltozott igényekhez. Mindemellett maga az alapanyag is 100%-ban újrahasznosítható, az acélcsarnokok kivitelezése pedig minimális hulladék keletkezésével jár.
Előnyök a raktározásban
A Frisomat acélcsarnokok funkciói mára a raktározási és a logisztikai igények teljes egészét képesek lefedni, legyen szó műszaki, mezőgazdasági vagy élelmiszeripari tárolásról. Az ár-érték arányban kiválóan teljesítő épülettípus egyedi méretigény és belső felosztás szerint tervezhető, többféle dőlésszögű vagy éppen lapos tetőszerkezettel. A raktári polc- és kazetta-, illetve komissziós rendszerek telepítésre és üzemeltetésre egyszerűen adaptálhatók az akár 60 méter szabad fesztávú belső terek, a könnyű termékmozgatás érdekében XXL ajtónyílásokkal, illetve a természetes fény biztosításához tetőbevilágítókkal szerelhetők. Érdemes megemlíteni, hogy a szendvicspaneles hőszigetelési lehetőség, illetve az energia-hatékony gépészeti- és szellőztetőrendszerekkel való maximális kompatibilitás mellett a Frisomat új építésű acélcsarnokok 100%-ban napelembiztos tetőszerkezettel készülnek. Az energiatudatos törekvések megkönnyítése érdekében a Frisomat e célra különálló tartószerkezeteket is gyárt, földön történő elhelyezéshez.
Extra belső tér a csarnokban
Egyre gyakoribbak a meglepően elegáns megoldások a beltérben. Három különböző terhelésre optimalizált félemeletes megoldással plusz rakodóhely, de akár integrált iroda is létrehozható az acélcsarnokon belül, amelyekhez lépcső vagy korlátkiegészítések is kapcsolhatók.
Hatékony és fenntartható
Melyek a Frisomat technológiájának egyértelmű előnyei, amelyek miatt ideális választássá válhat egy-egy acélcsarnok? A belga központú gyártó a legfontosabb partnerigényeket és a körforgásos gazdálkodási elveket szem előtt tartva alakította ki gyártási rendszerét. Ennek megfelelően kiemelt fókuszban tartja az időhatékony megvalósíthatóságot, hiszen általánosságban az egyik legfontosabb szempont építkezés és bővítés esetén a termelés rövid ideig tartó akadályozása. Emellett hidegen hengerelt acélmegmunkálási technológiát alkalmaznak, amelyhez bár nagyságrendileg 30%-kal kevesebb acél alapanyagra van szükség, a csarnokok mégis masszív, hosszú élettartamú megoldást eredményeznek, költséghatékony gyártással, szállítással, többféle alapozási lehetőséggel és alacsony karbantartási költségekkel. A korróziómentes épületek élettartama évtizedekre szól, ugyanakkor egyszerűen egészíthetők ki adott funkcióhoz szükséges opciókkal, mint például antikondenzációs vagy éppen tűzálló bevonatok, amelyekkel az élettartam mellett a biztonságos munkavégzés is maximálisan garantálható.
A Frisomat raktározáshoz tervezett acélcsarnokairól és a gyártó magyarországi referenciáiról bővebb információt ITT OLVASHAT.