fbpx

Az alkotás iránti szeretet gyermekkorom óta kíséri utamat

Írta: Transpack-2025/I. lapszám cikke - 2025 február 15.

Aradi Rebeka egész kisgyermekkora óta rajong a kreativitásért és a rajzolásért. Arra viszont sokáig nem gondolt, hogy valaha ilyen irányú végzettséget szerezzen, ebben keresse a jövőjét. Jelenleg viszont jó úton halad ez irányba, hiszen tervezőgrafikus hallgató, ráadásul a HUNGAROPACK Student 2024 díj nyertesei között tudhatja magát.

Nagypapám segített abban, hogy kreatívan lássam a világot

A Soproni Egyetem végzős hallgatójának érdeklődése korán fordult a művészet és a kreativitás irányába. Pontosan mikorra tehető ez, kérdeztük beszélgetésünk elején Aradi Rebekát, a Soproni Egyetem tervezőgrafika szakos végzős hallgatóját.

– Még csak óvodás voltam, amikor nagypapámmal már barkácsolgattunk és festegettünk – ő tanított meg arra, hogy kreatív szemmel lássam a világot. Az alkotásokat pedig gyakran pályázatokra, versenyekre is beküldtük. Szerettem embereket rajzolni, de ilyen képeket mostanában inkább akrilfestékkel alkotok. Imádok játszani a textúrákkal is, szeretek például vászonra festeni.

Aradi Rebeka

Habár egészen kisgyermekkorom óta közel áll hozzám a művészet, arra nem gondoltam, hogy felnőttként ezt az irányt választom pályámnak. Azért is mentem általános gimnáziumba, mert nem tudtam, hogy merre tovább – tulajdonképpen nem volt különösebb célom, csak annyi, hogy mindenképpen főiskolán szeretnék tovább tanulni. A gimnáziumi évek alatt nagyon sok támogatást kaptam Mende Zsolt rajztanáromtól, az ő javaslatára jelentkeztem a Soproni Egyetemre is. Sokat gondolkoztam azon, hogy képzőművészetre megyek, mivel sokat festettem, de úgy gondoltam, a tervezőgrafika többet adhat számomra. És azon túl, hogy az esztétikára támaszkodik, egyfajta technikai tudást is igényel – van benne kihívás, ami a képzőművészetben talán kevésbé jelenik meg.

Így jelentkeztem a Soproni Egyetem tervezőgrafika szakára, ahol már végzős hallgató vagyok. Nagyon szeretem ezt az egyetemet, és úgy érzem, hogy rengeteget fejlődtem a közel három év alatt. Hittem, hogy az illusztrációs irány az utam, de meglepetésemre erről letértem, és az arculat- és logótervezés kezdett mindinkább érdekelni. Például, hogy egy cégnek egységesítsem a teljes vizuális arculatát. Ez engem nagyon megfogott.

Könnyen hordozható, újrafelhasználható borcsomagolás

Az egyik csomagolásterve HUNGAROPACK Student díjat kapott.

– Ez a csomagolás az önök (Rosta Péter és Szarka Judit Gabriella) segítségének, javaslatainak köszönhetően valósulhatott meg. A „velvet vines” hordozható borcsomagolás fekete hullámkartonból készült, a lehető legkevesebb anyagból, minimális ragasztással, így a eredmény összesen három elemből áll. Nagyon sokat kísérleteztem azzal, hogy milyen méretekkel és anyaggal készítsem. A csomagoláshoz végül egy vékonyabb, fekete színű hullámkartont választottam. Igyekeztem összehozni a címke dizájnjával anélkül, hogy a dobozra is kerüljön grafika – ugyanis úgy döntöttem, hogy egyáltalán nem teszek rá nyomtatást.

bor csomagolás

A formánál a letisztultságra, egyszerű gyárthatóságra törekedtem.

A bor címkéje letisztult, minimalista, egyszerű dizájnt kapott, mivel ebben a munkában a formavilág fontosabb volt számomra. A címkén látható mintát manuálisan, tussal készítettem, és a dűlők inspirálta minta került rá. A csomagolás formájára nagy hangsúlyt fektettem, ami körbe öleli a borosüveget – de nem takarja el teljesen, azért még látszik a palack és a címke.

Több munkám is részesült elismerésben

Említene még olyan csomagolástervét, amire büszke, amit igazán élvezettel készített?

– A tavalyi Vinodom pályázat keretében a Taschner Bor- és Pezsgőház számára terveztem egy boroscímkét, amit a SopronFesten lehetett leadni. A pályázati kiírás szerint egy fesztiválcímkét kellett készíteni. A feladatot úgy oldottam meg, hogy kis színes figurákat helyeztem el a címkén, minimalista formában. Ez a pályázatom második helyezést ért el, a zsűritől pedig különdíjat is kapott.

A 2024-es SopronFestre pedig a Soproni Egyetem írt ki egy pályázatot, hogy tervezzünk karszalagot a diákok számára. Az én tervem a korábban már meglévő arculatra épült, amit egy sablonra tettem, és azzal játszottam, hogy miként helyezzem el rajta a mintákat és a formákat. És az én munkám lett a SopronFesten a diákok karszalagja.

sopronfest karszalag

Minél többet szeretnék tervezni, alkotni Milyen tervei vannak a jövőre vonatkozóan, milyen irányba szeretne elindulni?

– Tudom, hogy a grafika még sok mindent tartogat számomra, ezért a mesterképzés lesz a következő lépés az életemben – szintén tervezőgrafika szakra jelentkezek, valószínűleg Budapestre. Sopronban születtem, mindig is itt éltem, ezért szeretnék egy kicsit kimozdulni ebből a világból.

A mesterképzés elvégzése után arculattervezéssel szeretnék foglalkozni, de még nem alakult ki bennem konkrét elképzelés, hogy hol. Ha úgy hozza az élet, szívesen megyek dolgozni néhány évre akár külföldre is. Szeretnék minden lehetőséget megragadni, ami a fejlődésemhez hozzájárul – és minél többet alkotni, tervezni.

Örülök, hogy olyan szakmát választottam, ami mindig változik, rengeteg arca van, és sosem szürke. Nem része a monotonitás, mindig újabb kihívások elé állít. Az, hogy a csomagolástervemet díjazták a HUNGAROPACK Student Csomagolási Diákversenyen, csak

Rosta Péter, Szarka Judit Gabriella | Soproni Egyetem