fbpx

Az alkotás iránti vágy örökletes a családunkban

Írta: Transpack-2025/I. lapszám cikke - 2025 február 16.

Gillich Luca óvodáskorában, a képregényeken keresztül szerette meg a rajzot és a művészetet. Jelenleg a Soproni Egyetem harmadéves tervezőgrafika szakos hallgató, és a hazai csomagolástervezési diákverseny szakmai zsűrije oklevéllel jutalmazta egyik csomagoltási tervét.

Rengeteg képregényt rajzoltam gyermekkoromban

Ismét egy, a HUNGAROPACK Student Csomagolástervezési Diákversenyen szép eredményt elért hallgatónkkal beszélgetünk. Gillich Luca gyümölcslé csomagolása oklevelet kapott a hazai megmérettetésen, akitől mindenekelőtt azt kérdeztük, hogy mikor kezdődött nála a rajzolás, alkotás, művészet iránti szeretete.

– A családunkban megszokott az alkotás iránti szeretet, szüleim mindig is terelgettek ezen az úton. Nálam óvodáskoromban, a képregények készítésével kezdődött – azóta is imádok rajzolni. Rengeteg képregényt készítettünk unokatestvéreimmel, melyek szereplői jellemzően kisegerek voltak. De kedvenc sorozatok és például a Star Wars történetébe is beleképzeltük magunkat, és különböző általunk kitalált történeteket rajzoltunk meg. Később csendéleteket is rajzoltam, tájképeket festettem – sokszor édesanyámmal közösen. Általános iskolában pedig külön rajzórákra, -szakkörökre is jártam.

Gillich Luca

A középiskola utolsó évében döbbentem rá, hogy az alkotás az én utam

A középiskolai pályaválasztását befolyásolta az alkotás és a művészet iránti szeretete?

– Mivel a lakóhelyem közelében nem volt lehetőségem művészeti intézményben tanulni, egy angol-magyar kétnyelvű gimnáziumba jelentkeztem, és nyertem felvételt. Az ottani négy év

alatt nem sok időm jutott alkotásra, ritkán rajzolgattam csak szabadidőmben. Gimnazistaként a művészetet nem is vettem számításba, mint továbbtanulási lehetőséget, és az ELTE Bölcsészettudományi Karának keleti nyelvek és kultúrák kínai szakára kezdtem felkészülni. Kiderült azonban, hogy oda emeltszintű történelmi érettségi szükséges, ami nem kimondottan a szívem csücske. Akkor, a gimnázium utolsó évében döbbentem rá, hogy tulajdonképpen én alkotással szeretnék foglalkozni a jövőben. Elmentem a budapesti Corvin Rajziskola felvételi felkészítőjére, és ott döntöttem el, hogy tervezőgrafikai szakra jelentkezek, ahová szerencsére fel is vettek.

Mi alapján esett a választása a Soproni Egyetemre?

– Nagyon szeretek sportolni, szeretem a természetközeliséget és az erdős környezetet, ami sokkal inkább inspirál alkotásra, mint a város. Édesapám barátja futott a felsőoktatási évei alatt az egyetem környékén, és ő mondta, hogy itt nagyon szép a táj. Utánanéztem a Soproni Egyetemnek, és azt tapasztaltam, hogy valóban így van – nagyon természetközeli környezetben helyezkedik el.

Nagyon szeretem a Soproni Egyetemet. Az itt eltöltött évek megismertették számomra, hogy milyen sokoldalú valójában a grafikus szakma. Eddigi tanulmányaim alatt Szarka Judit Gabriella tanárnőnek köszönhetően megismerkedhettem a tipográfiával, a könyvborító- és logótervezéssel. A csomagolástervezés technikáiban és szabályos kivitelezésében pedig nagy segítséget nyújtott számomra Rosta Péter tanár úr. És betekintést nyerhettem a pólóminták, -nyomatok készítésébe, valamint a fotózás világába is.

Vidám és fiatalos színek, izgalmas forma

Egyik csomagolástervét oklevéllel jutalmazta a HUNGAROPACK Student Csomagolástervezési Diákverseny zsűrije. Kérjük, hogy mutassa be ezt a munkáját!

– Azt a feladatot kaptuk, hogy magunk találjunk ki, és készítsünk el egy csomagolást – ez bármi lehet, amit szeretnénk vagy éppen eszünkbe jut. A kritérium csupán annyi volt, hogy a színek álljanak a fókuszban, és a csomagolás legyen élettel teli. Egy gyümölcslé csomagolása mellett döntöttem. Annál is inkább, hiszen a különféle gyümölcsök igazán szerteágazó színekben pompáznak, amelyek jól kombinálhatók. A gyümölcsök ráadásul egészségesek, rendszeres fogyasztásuk számos jótékony hatással bír – vitaminok, rostok, ásványi anyagok széles választékát tartalmazzák.

Csomagolástervemmel igyekeztem felkelteni a vásárlók érdeklődését a vidám, fiatalos színekkel és izgalmas formával. A munka során törekedtem kiemelkedő, erőteljes szaturált színeket használni, amik megragadják a szemet, elsősorban a gyermekekét. A kicsik ugyanis nagyon könnyen kaphatók a színes dolgokra – a felnőttekhez képest őket sokkal jobban érdekli, ezért is fókuszáltam rájuk. Háromféle ízkombinációt terveztem: görögdinnye-áfonya, kivi-málna és citrom-lime.

Fontos volt számomra, hogy a végeredmény formája izgalmasabb legyen, mint egy szimpla téglaalapú doboz. Nem arra fókuszáltam, hogy jól lehessen egymásra rakni a szállítódobozokba – sokkal inkább egy kiállítás szempontjából legyen izgalmas a csomagolás formája.

gyümölcslé csomagolás gillich luca
Gyümölcslé-csomagolás

Az anyagválasztásnál fókuszáltam a környezetvédelemre, és hogy hasonló anyagból készüljön, mint a jól ismert és nagy múltú tetra pak csomagolóanyag. Az általam alkotott csomagolások teteje felül kilyukasztható, amihez környezetbarát, lebomló papír szívószálat választottam.

Az ötleteléstől a kész csomagolásig

A tervezés során milyen úton jut el a kész termékig?

– Legelőször is ötletelek, jegyzetelek. Mindent leírok, ami a feladatról eszembe jut, ami számításba jöhet. Például érzéseket, amit célul szeretnék kitűzni. Leírok minél több, a feladatról eszembe jutó szót, majd azokat szűkítem.

Ezután az internet segítségével inspirálódok, hogy mások miként valósították meg azokat az ötleteket, amelyekre én is gondolok. Ezeket megvizsgálom, majd formákat kezdek skiccelni. Ezután tervezem meg a teljes csomagolást, azon szépítek, finomítok. Először a doboz formáját készítem el, ugyanis sokkal jobban tudok úgy dolgozni, ha már van egy tér, ahová beilleszthetem az illusztrációkat, terveket. Közben konzultálok a tanáraimmal – így valósul meg a végleges változat.

csomagolásterv stanc

Ahhoz alkalmazkodok, ami jön

A jövőre vonatkozóan milyen elképzelései, tervei vannak?

– Az egyetem ráébresztett arra, hogy mennyire szerteágazó lehetőség rejlik a tervezőgrafikus szakmában. Ez arra inspirál, hogy tovább fejlesszem magam, és olyan portfóliót állítsak össze, ami igazán megmutatja a képességeimet. Az alkotás iránti vágyamat a diploma megszerzése után is szeretném tovább vinni, és grafikusként alkalmazni az új trendeket, de megőrizve az individualitásomat. Terveim között szerepel például nagyobb cégnek dolgozni csomagolástervezés területen, vagy akár egy illusztrációs munkát keresni, ami szintén nagyon érdekel úgy, mint a plakátkészítés is.

Nehéz motiváltnak maradni a mesterséges intelligencia gyors léptékű fejlődése mellett, ugyanis egyre több cég és művész választja ezt az igen népszerű technológiát. Emiatt a kreatív szakmákban mind nagyobb versenyhelyzet alakul ki. Én mégis bízok benne, hogy fel tudom majd venni a ritmust, és olyat leszek képes alkotni, ami piacképes és egyedi.

Külföldön is vállalna munkát?

– Egyelőre csak akkor, ha itthon végezhető, online munkát találok. Először Magyarországon szeretnék szerezni egy biztos alapot, és utána kitárni a szárnyaimat messzebbre. Úgy élek, hogy alkalmazkodok ahhoz, ami jön.

Rosta Péter, Szarka Judit Gabriella | Soproni Egyetem