Bár a vállalatok rengeteget költenek digitális technológiákra, ezek rövid távon nem feltétlenül növelik a nyereségességet – derül ki egy nemzetközi kutatásból, amely a Budapesti Corvinus Egyetem közreműködésével készült. Az autóipari digitalizáció azonban már szinte azonnal javítja az eszközök kihasználtságát.
Érdemes józanul, körültekintően eljárni
A Budapesti Corvinus Egyetem, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem és az Aalborgi Egyetem kutatócsoportja 54 nagy nemzetközi autóipari vállalat – többek között a Volkswagen, a Toyota és a Mercedes – 2012 és 2022 közötti adatait vizsgálta meg. A cél annak feltárása volt, hogy a digitális beruházások miként hatnak a pénzügyi teljesítményre.

Az eredmények szerint a digitalizáció már a bevezetést követően is érezhetően növeli az eszközök forgási sebességét: 1 százalékos digitális fejlesztés több mint 0,5 százalékos hatékonyságjavulással járhat. A nyereségesség viszont csak hosszabb távon mutat növekedést. „Az adatok azt mutatják, hogy amikor új technológiákba fektetnek az autóiparban, a vállalatvezetőknek türelmesnek kell lenniük. A digitális technológiák, különösen a legújabb innovációk pénzügyi megtérülését jellemzően legalább két év után lehetett érzékelni. A digitalizációs fejlesztések esetében érdemes józanul, körültekintően eljárni, és azt is figyelembe venni, hogy a befektetéseket nemcsak a pénzügyi megtérülés, de egyéb szempontok, például a versenytársak lépései vagy a partnerek elvárásai is kikényszeríthetik” – mondta Demeter Krisztina, a Corvinus egyetemi tanára, a kutatócsoport vezetője.
A beszállítóknak nagyobb a rugalmasságuk és alkalmazkodóképességük
A kutatás két kulcsfontosságú tényezőt emelt ki, amelyek elősegítik a megtérülést: a munkatársak képzését az új technológiák alkalmazására, valamint a vállalati türelmet és hosszabb távú gondolkodást. Érdekesség, hogy a beszállítók kissé előrébb járnak a digitalizációban, mint az autógyárak – vélhetően nagyobb rugalmasságuk és alkalmazkodóképességük miatt. Ez a különbség azonban a technológiai érettség növekedésével idővel eltűnhet.
A kutatás során a digitális fejlettséget szövegbányászati és kulcsszavas elemzéssel vizsgálták, amelyet gépi tanulási algoritmus is támogatott. Az Ipar 3.0 és 4.0 technológiái – mint az ipari robotok, szenzorok, felhőalapú rendszerek, mesterséges intelligencia és nanotechnológiák – alapján digitalizációs indexeket számítottak. A pénzügyi mutatók – többek között az EBITDA-marzs, az eszközforgási sebesség és a sajáttőke-arányos nyereség – a cégek auditált beszámolóiból származtak.
Szöveg forrása: Corvinus Egyetem, Black Page Consulting