Sajtóközlemény
2014. november 27.
A KódVilág Design Pályázat legjobb műveit bemutató kiállítással ünnepli születésnapját a vonalkód hazai szervezete. A GS1 Magyarország felhívására beérkezett, a vonalkódokat és 2D-kódokat művészi kontextusba helyező több mint 340 alkotás között volt grafika, szobor, festmény, fotó, divatterv, bútor és videofilm is. Most a legkiemelkedőbb harminc alkotásból nyílt kiállítás a Design Terminálban.
A vonalkódokkal és 2D-kódokkal – pontosabban a világ legelterjedtebb globális szabványrendszerével – foglalkozó hazai szervezet, a GS1 Magyarország fennállásának 30. évfordulója alkalmából 2014 nyarán hirdette meg KódVilág elnevezésű design pályázatát képző- és iparművészek, művészhallgatók, designerek és minden más érdeklődő számára. A jelentkezők feladata az volt, hogy a vonalkód csíkos és a 2D-kód kockás motívumai által ihletett alkotást készítsenek. A felhívásra több száz művész jelentkezett, akiket kreatív alkotásra inspiráltak a napjainkban egyre fontosabb szerepet játszó azonosító kódok. A legjobb műveket kétfordulós értékelésen választotta ki a különféle műfajokat képviselő művészekből és azonosítási szakértőkből álló zsűri.
– A KódVilág Design Pályázatra több mint 340-en jelentkeztek az ország minden részéből, ami messze felülmúlta a várakozásainkat. Rendkívül örülünk, hogy a vonalkódok és 2D-kódok világa ilyen inspirálóan hatott a művészekre – mondta Patvaros Boglárka, a GS1 Magyarország operatív igazgatója. „Külön örömünkre szolgált, hogy több pályázó is alkalmazta a kódok által kínált technológiai lehetőségeket, melyeket a GS1 Magyarország is igyekszik népszerűsíteni. Több alkotás is interaktívvá válik a rajta elhelyezett kódok által, melyeket okostelefonnal leolvasva már nem csak vizuális élményt, hanem további tartalmakat is kapunk, például szöveges üzenetet, vers idézeteket, vagy akár egy-egy rövidfilmet.”
A leolvasható kódokkal ellátott és játékra csábító alkotások mellett több elgondolkodtató és humoros mű is várja a látogatókat a Design Terminálban november 27. és 30. között, délelőtt 10:00-től délután 18:00 óráig. A mezőny sokszínűségét mutatja, hogy a díjazott munkák is különféle műfajokból kerültek ki.
1. díj: Petró Petra, Ablak című gyufaszálakból kirakott és festett installáció üvegkockákba rejtve
2. díj: Varga Zoltán, Kódvilág című videó installáció
3. díj: Laborc Zsófia, Childhood című plakátterv, alkalmazott grafika
A díjazottak 450.000 forint összértékű pénzjutalomban részesültek és átvehették a KódVilág egyedi trófeáját, melyet Sipos Balázs iparművész készített el. Az élmezőnybe jutó alkotások színvonalát értékelve a zsűri a további két helyezettet is kiemelte a díjátadón.
4. díj: Haber Szilvia, Kódvilág 3014 című különleges 3D printelt használati tárgy
5. díj: Majoros Áron Zsolt, Büszt című szobor
A szakmai értékeléssel párhuzamosan a közönség is szavazhatott kedvencéről. Az online voksoláson a legtöbb, 439 szavazatot Kovács Patrícia Szintia és Patócs Evelin a KÓDFEJtő című interaktív grafikája nyerte Egerből. A mű különlegessége, hogy a rajta szereplő QR-kódokat leolvasva József Attila verssorok jelennek meg, melyek közül a nézőnek kell kiválasztania azt a mondatot, melyet nem a költőtől idéztek. A kreatív munkáért az alkotók egy Samsung Galaxy Tabletet vehettek át a KódVilág kiállítás megnyitóján.
A sokszínű kollekció szerepe nem ér véget a négy napig tartó kiállítással. A pályázatot kiíró GS1 Magyarország jövőre az alkotásokat egy vándorkiállítás formájában az ország több nagyvárosában is bemutatja, valamint a világ 111 országában megtalálható GS1 tagszervezetek által külföldön is népszerűsíti.
01 – A KódVilág Design Pályázat díjazottjai
02 – A KódVilág Design Pályázat első helyezetje, Petró Petra átveszi a díjat Viszkei Györgytől, a GS1 Magyarország elnökétől
03 – Teltházasan zajlott a KódVilág Design Kiállítás megnyitója a Design Terminálban
04 – A KódVilág Design Pályázat közönségdíjasai, Kovács Patrícia Szintia és Patócs Evelin QR-kódokból álló, József Attilát ábrázoló alkotásukkal
05 – A KódVilág Design Pályázat 3. Helyezettje Laborc Zsófia, Childhood című plakátterve
06 – A KódVilág Design Kiállítás látogatói Majoros Áron Zsolt Büszt című acél szobra előtt
07 – A KódVilág Design Kiállítás jónéhány műalkotása interaktív a QR-kódoknak köszönhetően
08 – Petró Petra: Ablak (festett gyufaszálak üvegkockákban, installáció)
09 – Varga Zoltán: Kódvilág (videó installáció)
10 – Laborc Zsófia: Childhood (plakátterv)
11 – Haber Szilvia és Mucsicska András: Kódvilág 3014 (3D nyomtatással készült egyedi homokozóforma)
12 – Majoros Áron Zsolt: Büszt (acél szobor)
13 – Jászberényi-Szendőfi Éva: Prímszámok játéka (papírrelif, diptichon)
14 – Palkó Szilvia: Puff (egyedi, szövött technikával készült ülőbútor)
15 – Horváth Lóczi Judit: QRCOLOR (vegyes technika)
16 – Lipóczi-Fábián Veronika: One Ring (ezüst és vörösréz gyűrű)
17 – Enyedi Zsuzsanna: Gyorsított víz (elektrografika)
18 – Virág Hajnalka: Traffic Code (ragasztott üveg kompozíció)
19 – Veit Judit: A természet értéke (fotógrafika)
20 – A KódVilág Design Kiállítás 4 napig tekinthető meg ingyenesen a Design Terminálban
A pályázat részletei és az alkotások fotói a
www.kodvilag.hu weboldalon találhatók.