Egy kínai kutatócsoport olyan új műanyagot hozott létre, amely műanyagevő baktériumokat tartalmaz. Olyan, mintha egy vár falai közé egy épületbontásokkal foglalkozó csapatot helyeztek volna, amely készen áll arra, hogy a megfelelő pillanatban akcióba lépjen.
Az önmegsemmisítő műanyag működése
Az új műanyag mindössze 30 nap alatt semmisíti meg önmagát: ez nem varázslat, hanem tiszta és egyszerű biológiai mérnöki munka. Majdnem 10 évvel ezelőtt, 2016-ban született meg egy japán újrahasznosító-üzemben, ott tettek először hihetetlen felfedezést. Néhány baktérium ugyanis kifejlesztette azt a képességet, hogy megeszi a műanyagot. Azóta a tudósok több más baktériumfajt is azonosítottak ezzel a rendkívüli képességgel. És továbbfejlesztették őket egészen a most bemutatott megoldásig.
A baktériumspórákat közvetlenül a PCL (polikaprolakton) műanyag szerkezetébe építették be. Ezek a spórák olyanok, mint kis alvó kapszulák, amelyek „felébrednek”, amikor a műanyag bomlani kezd. Ekkor enzimeket szabadítanak fel, amelyek tovább gyorsítják a bomlási folyamatot. Kicsit olyan, mintha saját önmegsemmisítő rendszert tartalmazna. De a történet nem áll meg itt. A kutatók meg akartak győződni arról, hogy ez a műanyag megfelel a kihívásainak, ezért 60 napra Sprite-ba merítették és még így is stabil maradt. Ez azt jelenti, hogy olyan csomagolások készíthetők belőle, amelyek tartósak, de az életciklusuk végeztével maguktól lebomlanak – olvasható a bitcoinbazis.hu oldalán.
Természetesen, mint minden nagy újítás, ez is felvet néhány kérdést: Mi történik, ha ez a műanyag a vártnál hamarabb kezd el bomlani? És milyen hatással lehet az ökoszisztémára, ha nagy mennyiségben juttatjuk ki ezeket a baktériumokat a környezetbe?