A DS Smith cégcsoport a fenntartható papírtermékek és az újrahasznosított csomagolások vezető szolgáltatója világszerte. A céget az 1940-es években kelet-Londonban alapították, kezdetben dobozokat gyártottak. Ma több mint 30 különböző országban tevékenykedik a cég, és 30 000 embert foglalkoztat.
A vállalat célkitűzése szerint egymilliárd darab elsődleges ill. másodlagos műanyag csomagolóanyagot távolít el fogyasztási cikkeiből legkésőbb 2025-ig. Ezt a tervszámot egy évvel korábban és 20%-kal nagyobb mennyiségben teljesítették. Ez Európa és Észak-Amerika huszonhét országában sikerült, olyan műanyagokkal, mint a gyümölcs- és zöldség dobozok, a műanyag tárolók és az italosüvegek zsugorfóliája.
Az összesített adatok szerint az Egyesült Királyságban több műanyagot vontak ki a forgalomból, és helyettesítettek újrahasznosítható csomagolóanyagokkal, mint bármely más országban, így közel 274 millió műanyag csomagolást cseréltek le. Ezt követte Franciaország, 260 millió darabbal és Németország 153 millió darabbal. A fenntarthatósági célok 2020-as meghirdetése óta a cégcsoport megkétszerezte az újrahasznosítható csomagolások darabszámát a Kelet-Európai országokban. Fontos lépés volt a megvalósítás felé az újrahasznosíthatóság tervezési alapelveinek (Circular Design Principles) rögzítése és alkalmazása a mindennapok gyakorlatában. A gyakorlati alkalmazáshoz bevezettek egy, a csomagolásoknál alkalmazható mérőszámot ez a Circular Design Metrics. Ezzel az eszközzel 8 különböző mutatón keresztül értékelhetik, mennyire felel meg a csomagolásdesign a körforgásos gazdasági rendszer feltételeinek.
Ez a számadat az iparágakban elsőként egyértelműen meghatározza, miként teljesít a csomagolás a fenntarthatóság tekintetében, és abban is segít, hogy melyik komponens helyettesítésével lehet környezetbaráttá tenni a terméket. A rendszer számos ágazatban alkalmazható, beleértve a kiskereskedelmi árukat, élelmiszereket és italokat, autóalkatrészeket és ipari eszközöket. Az educationak is fontos szerepe van, hiszen az a legjobb, ha már a tervezési szakban eleve számolnak ezzel a követelményrendszerrel, és figyelembe veszik a környezetvédelmi szempontokat, ezért a designereknek is megtanították a rendszer használatát.
Forrás: packagingeurope.com/news/ds-smith, dssmith.com
A témában ez a cikkünk is érdekelheti: Kézzel készült akvarell került a csomagolásra