…de a kereskedelem se: ezekből az ágazatokból tűnt el a legtöbb alkalmazott tavaly. Átmentek a szállítási, logisztikai szektorba.
Kevesebb eladó és ellátó
A legnagyobb létszámcsökkenés a (második legnagyobb alkalmazotti számmal működő) kereskedelemben történt, ahonnan 24 ezer foglalkoztatott vándorolt el tavaly ősszel – összegezte a Világgazdaság a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) munkaerőpiaci adatait. Így akkor már csak bő 586 ezren dolgoztak a szektorban, addig 2020-ban még több mint 610 ezren.
A második legnagyobb munkaerő-veszteséget az egészségügy és a szociális ellátás szenvedte el, ahonnan a vizsgált időszakban 17 ezer dolgozó menekült el. Ez arányaiban sokkal nagyobb vérveszteség, mint a kereskedelemben.
Oktatás, egészségügy, szociális ellátás: egyre kevesebben maradnak
Logisztika: ez nem belső átrendeződés!
A logisztikai, szállítmányozási, készletezési szektor azonban mindent felülmúlóan gyarapodott: belső átrendezésektől mentesen 28 ezerrel többen dolgoznak most ott, mint egy éve. Mindez megerősíti azokat a jelentéseket és háttérelemzéseket, amik a logisztika mint a járványhelyzet egyik stratégiai ágazatának felértékelődését mutatják.
Anyagmozgatás, logisztika: egyre többen jönnek (Fotók: Horizont Média/archív, Kohout Zoltán)
Ideális!
És még egy kedvező adat! A KSH számai szerint A 15-74 éves korosztályban a gazdaságilag aktívak száma egy év alatt 45 ezerrel, 4,864 millióra nőtt. Így a legideálisabb munkavállalási korú 20-64 évesek 80 százaléka minősült foglalkoztatottnak. Ez európi viszonylatban is jó, hiszen az EU átlagrátája e téren 72,5 százalékos.
forrás: Világgazdaság, KSH