fbpx

Itt a személyre szabható gyógyszernyomtatás 3D technikával

Írta: Molnár Tamás - 2024 június 06.

A 3D-nyomtatás segítségével olyan gyógyszerek állíthatók elő, amelyek pontosan illeszkednek a páciens klinikai mintázatához. Egy kutatócsoport most új módszert dolgozott ki ezen a területen. A HME 3D projektben a Kölni Egyetem és a Düsseldorfi Heinrich-Heine Egyetem (HHU) tudósai új nyomtatási módszert fejlesztettek ki, amely több hatóanyag tartalmat és hordozóanyag nyomtatását teszi lehetővé. A nyomtatás úgynevezett filamenteket – megolvasztott és hosszú szálakká formált műanyagokat – használ. A 3D nyomtató ezeket újra megolvasztja, majd a késztermék formálására használja őket. Ha ezt a technikát gyógyszerészeti polimerekkel használják, akkor az újra hevítés károsítja gyógyszer hatóanyagát, ráadásul ezek a szálak túl puhák, törékenyek ehhez a technológiához.

3D nyomtató
Az új eljárás lényege, hogy nem szálakból dolgozik, hanem közvetlenül nyomtat az anyagra.

Az új eljárás lényege, hogy nem szálakból dolgozik, hanem közvetlenül nyomtat az anyagra. Így lehetséges a kezelőorvosok előírásai szerinti adagokban és összetételben nyomtatni a tablettákat. Egy és több ezer tabletta közötti gyártási tételek lehetségesek. A TH Köln gyártórendszerében a felmelegített sajtoló megolvasztja és összekeveri a polimereket és a hatóanyagokat. Ezt az anyagot a nyomtatófejbe szállítják és pirulákká formálják. Fontos szempont volt a folyamat tervezésekor az, hogy a szerkezet jól tisztántartható és fertőtleníthető legyen. A kutatók most a felhasználható anyagok bővítésén dolgoznak, hogy minél szélesebb körben használható legyen a technológia.

tabletta
A tablettákat a HME 3D projekt részeként nyomtatta ki a TH Kölni Alkalmazott Tudományok Egyeteme és a Düsseldorfi Heinrich Heine Egyetem. (Kép: TH Köln / Heike Fischer)

Forrás: www.interpack.com

Gyógyszeriparból ez a cikkünk is érdekelheti még: A 2024-es Pharmapack nyertesei