Az RFID-címkék, az alkatrészek beszerzésétől kezdve, a végső összeszerelésig, a gyártásfolyamat folyamat több szakaszában is leolvashatók a gyártás integritásának és hatékonyságának garantálása érdekében. Az RFID (Radio Frequency IDentification) automatikus azonosításhoz és adatközléshez használt technológia, melynek lényege adatok tárolása és továbbítása RFID-címkék és eszközök segítségével. Az RFID-címke egy apró tárgy, amely rögzíthető vagy elhelyezhető az azonosítani kívánt alkatrészben.
Folyamatos térhódítás
Amikor az emberek meghallják az RFID (rádiófrekvenciás azonosítás) kifejezést, általában a pénztárnál a „tap to pay” opcióban használt hitelkártyákra gondolnak. Ez valóban az RFID-technológia egyik alkalmazási területe, azonban számos más területen is széles körűen alkalmazhatók a legkülönbözőbb piaci szegmensekben.
Az RFID használatának egyik legmeghatározóbb piaci szegmense a ruhaipar, mert előnyei és költségmegtakarítása más azonosítási módszerekkel – például vonalkódokkal és QR-kódokkal – szemben már régóta bizonyított. Míg az UHF (ultra-nagyfrekvenciás) RFID-címkék használata a kiskereskedelmi csatornákban elterjedt, napjainkban egyre inkább teret hódítanak más iparágakban is, mint például az élelmiszeripar, az egészségügy, a mezőgazdaság és a járműgyártás. De említhetnénk akár a mezőgazdasági gépgyártást is.
Mielőtt tüzetesen megvizsgálnánk az RFID járműgyártásban történő lehetséges felhasználási módjaira, fontos megérteni az RFID-t és annak előnyeit.
Az RFID meghatározása, fajtái és előnyei
Az RFID-nek különböző típusai vannak, mint például az UHF, a HF (nagyfrekvenciás), az NFC (közeli térbeli kommunikáció) és az LF (alacsony frekvenciájú). Ebben a cikkben a passzív UHF RFID-re koncentrálunk, amely jellemzően a 865-928 MHz-es frekvenciasávban működik. Ezt RAIN RFID-nek is nevezik, és elsősorban készletellenőrzési- és nyomon követési alkalmazásokban használják, mivel nagyobb távolságból, akár 15 méterről is leolvasható.
Az RFID-címkék hordozóból, antennából és IC-ből (integrált áramkör) állnak, jellemzően öntapadós hátlappal és nyomtatható előlappal rendelkeznek, ha címke formájában használjuk.
Az RFID-címke leolvasásakor vagy más szóval „ébresztésekor” az olvasó/antenna rádióhullámok segítségével feszültség alá helyezi a címkét, és a címke visszaküldi az IC-n tárolt információkat. Az RFID fő előnyei a vonalkódokkal és a QR-kódokkal szemben a következők:
- Nincs szükség látótávolságú (közeli) leolvasásra, így rugalmasan elhelyezhető az olvasó hardver, valamint maguk a címkék is a tárgyakon.
- Egyszerre több címke is leolvasható, ami csökkenti az idő- és a munkaerő-szükségletet, ezáltal költségmegtakarítást és nagyobb pontosságot eredményez, vagy közben más feladatot végezhet a dolgozó.
- Az RFID-címkék biztonsági funkciókkal és különböző méretű memóriával rendelkeznek, amelyek biztosítják, hogy a címke egyedi digitális identitását ne lehessen veszélyeztetni vagy lemásolni.
- Az RFID-címkék címkeformátumban is készülhetnek, így a gyártási folyamat más szakaszaihoz szükséges vizuális adatokkal együtt vonalkód vagy QR-kód is hozzáadható.
Míg a leltárellenőrzés az RFID bevezetésének példaértékű felhasználási lehetősége a járműgyártásban, addig számos más alkalmazás lehetőség is létezik a járműgyártás terén, ahol az RFID egyértelmű előnyökkel jár.
1. Eszközök nyomon követése
A gyártási folyamat során használt gyártóberendezések, szerszámok és egyéb tárgyi eszközök, például a többször felhasználható szállítóládák, rekeszek vagy gitterboxok általában drágák és mobilak. Ezek az eszközök gyakran előfordulhat, hogy szándékosan vagy akaratlanul rossz helyre kerülnek, akár a gyártási helyiségen belül, akár a gyáron kívülre jutnak. Nemcsak idő- és munkaráfordítás ezen eszközök felkutatása, de ha lopásról van szó, további költségek merülnek fel a pótlásukkal kapcsolatban. Az RFID-címkékkel ellátott eszközök saját egyedi digitális identitással rendelkeznek. A megfelelő RFID-rendszerrel ezek az eszközök gyorsan és hatékonyan megtalálhatók, illetve megelőzhető, hogy akár rossz helyre szállítsák őket.
2. Gyártási hatékonyság és hibabiztonság
Az RFID egyik leggyorsabban növekvő alkalmazási területe a járműgyártás a minőségbiztosítás vagy a gyártási minőség. Vegyük például az RFID-címkék használatát az ülések alkatrészeinél. A beágyazott RFID-címkéket nemcsak a készletellenőrzéshez használható, hanem annak biztosítására is, hogy a megfelelő alkatrészek kerülnek beépítésre a tervezett összeállításban. Ha figyelembe vesszük az üléstípusok és felszereltségi szintek számát, el tudjuk képzelni, hogy a járműben használt, nem megfelelő alkatrészek javítására irányuló garanciális vagy még cégen belüli utómunkák, termelés-leállások, illetve visszahívások és milyen költségekkel járnak. Az RFID-címkék az összeszerelési folyamat több szakaszában is leolvashatók, hogy garantálják a gyártás integritást és hatékonyságot.
3. Hamisítás elleni védelem
A mai globális ellátási láncokat tekintve a hamisított alkatrészek értékesítése és beépítése sajnos hosszú évek óta általános probléma, nem beszélve veszélyeiről és a gyártók tetemes káráról. Bár ez az olyan iparágakban, mint a ruhaipar, egészségügy és a kozmetikumok, talán szembetűnőbb és a hírekben is gyakran szerepel, míg a járműgyártásban a nem engedélyezett helyettesítő alkatrészek használata biztonsági kockázatokhoz és visszahívásokhoz, potenciális peres eljárásokhoz és a márka hírnevének romlásához vezet.
Az RFID jelszavas védelmet, zárolást, titkosítást és blokklánc biztonsági intézkedéseket alkalmaz, hogy az információkat a lehető legbiztonságosabbá tegye más technológiákhoz, például a vonalkódokhoz és a nyomtatott információkhoz képest, amelyek könnyen másolhatók, sokszorosíthatók és mások által olvashatók.
Következtetés
Az RFID-technológia új korszakot nyit a járműgyártásban, amely a biztonságot és a hatékonyságot helyezi előtérbe. Az a tendencia, hogy az RFID-rendszereket a gyártás minden szakaszába integrálják, az alkatrészek beszerzésétől kezdve, a végső összeszerelésig, át fogja alakítani az iparág jövőjét. Ahogy a gyártók világszerte kihasználják az RFID-ben rejlő lehetőségeket, a járműminőség és minőségbiztosítás kétségtelenül új szintre emelkedik, megteremtve egy szorosabb, gyártástechnológiai kapcsolatot a különböző jármű- és gépgyártók, az on-road és off-road szegmens között.