Bolygónk jövője napjainkban dől el, és a vállalkozások kulcsszerepet játszanak a fenntarthatóság megteremtésében. A gazdálkodó szervezetek számára egyre fontosabb, hogy felelősségük tudatában fenntartható megoldásokat dolgozzanak ki, hiszen ügyfeleik egyre inkább ezeket részesítik előnyben. A Mewa textilszolgáltató többszöri felhasználásra épülő üzleti koncepciója kiválóan illik a mára általánosnak számító fenntarthatósági trendhez.
A Mewa B2B-ügyfelei számára olyan teljes körű, üzemi textíliákra vonatkozó megoldásokat kínál, amelyek a birtoklás helyett a használaton alapulnak. Ezt az üzleti modellt a többszöri felhasználás alapelve, a felhasznált hosszú életű termékek, az alaposan átgondolt technológiai folyamatok és disztribúciós megoldások együttesen teszik fenntarthatóvá.
Csupán a Mewa ipari törlőkendőinek alkalmazása 3-6-szor kisebb szén-dioxid-lábnyomot okoz, mint az eldobható törlőkendőké – derül ki a Climate Partner tanácsadó cég számításaiból. A Mewa a környezetet tehermentesítő technológiákra összpontosít, hogy üzemi folyamatai során lépésről lépésre csökkentse ökológiai lábnyomát.
Mosás minimális erőforrás-felhasználással
A Mewa takarékoskodik az erőforrásokkal – hangsúlyozza Matthias Zoch, a vállalat környezeti és üzemi folyamatokért felelős vezetője. „Egy tipikusnak mondható, ipari törlőkendők mosásával foglalkozó üzemünkben havonta 350 tonna törlőkendőt mosunk ki. Az összehasonlítás kedvéért: egy szokványos háztartási mosógépbe mintegy hét kilogramm szennyes ruha fér. Kézenfekvő tehát, hogy csupán a nagyságrendek miatt a Mewa üzemében elért néhány százaléknyi víz-, energia- és mosószer-megtakarítás is komoly mértékben tehermentesíti a környezetet.”
A vízigény csökkentése érdekében a mosóvizet a lehető legtöbbször visszavezetik a mosási folyamatba. A főmosás és az öblítés után kinyert vizet szűrik, kezelik, és egy többlépcsős körforgásos eljárás során újra mosnak vele. A többszöri felhasználás a háztartási mosási eljárásokhoz képest mintegy 50%-kal csökkenti a vízigényt.
A Mewa a mosószerek és a mosási segédanyagok felhasználásának területén is különlegesen takarékos. A mosógépekbe ezekből csak annyi kerül, amennyi éppen szükséges a textíliák higiénikus tisztára mosásához. „Különleges, automatizált adagoló- és vezérlőrendszerekkel dolgozunk. A szokásos háztartási eljárásokhoz képest akár 85%-kal is mérsékeljük a környezet terhelését” – teszi hozzá Matthias Zoch. A rendszereket folyamatosan fejlesztik, így a Mewa ma már egynegyedével kevesebb mosószert használ, mint 2010-ben. Egyedül 2022-ben 1,5%-kal csökkentették a mosószermennyiséget 2021-hez képest.
Ha a víz már végképp alkalmatlan a mosásra, az a vállalat saját szennyvízkezelő rendszerébe kerül, ahol több lépcsőben megtisztítják a szennyeződésektől: „99,8%-os tisztítottsági fokot tudunk így elérni, ami a hatóság által előírtnál jobb érték” – mondja Matthias Zoch. A szennyvizet először kémiai és fizikai eljárásoknak vetik alá, amelyek során a lehető legnagyobb mértékben szétválasztják a szennyeződéseket és a vizet. A vízben maradó szennyeződéseket mikroorganizmusok segítségével, biológiai módszerekkel tüntetik el. Csak ezután kerül az immár 99,8%-os mértékben tiszta és 100%-os környezetbarát víz a kommunális szennyvízkezelési rendszerbe.
De mi történik a kimosott szennyeződésekkel?
A vállalat ebben e tekintetben is követi a többszöri felhasználás elvét, és ezek egy részét is újrahasznosítja. A Mewa mosási és szárítási energiaigényének 80%-át a törlőkendőkből kimosott olajokból és zsírokból fedezik, magyarázza a környezetvédelmi szakember. „Ügyfeleink a mi törlőkendőinkkel tisztítják a gépeiket. Így a hozzánk visszakerülő használt törlőkendők olajosak, zsírosak. Ezeket a szennyeződéseket kinyerjük a kendőkből, összegyűjtjük és környezetbarát eljárásokkal másodlagos nyersanyaggá tesszük, amivel fűteni tudunk.”
A Mewa a körforgás következő lépése, a textíliák begyűjtése és az ügyfelekhez történő visszaszállítása során is környezetkímélő eljárásokat alkalmaz. Az útvonalakat egy modern és a Mewa igényeire szabott szállításmenedzsment rendszer segítségével optimalizálják. Ezenkívül a Mewa az ágazatban úttörőnek számít az alternatív járműmeghajtások alkalmazása területén is. A járműparkban már három éve használnak hidrogénüzemű teherautókat, amelyek mellett bevetnek elektromos meghajtású tehergépjárműveket és a városközpontokban konténeres teherszállító kerékpárokat is. „Szeretnénk a jövőben a lehető legnagyobb mértékben lemondani a belsőégésű motorok használatáról” – fejti ki Martin Mühling, a Mewa disztribúciós logisztikájának vezetője. „Ez hosszú távú célkitűzés, és minél előbb kezdjük el a megvalósítását, annál jobb”