A német Igus GmbH, műanyag siklócsapágyai és energialáncai bárhol használhatók, ahol valami mozog a gyártás során. A nagy teljesítményű polimerekből készült láncoknak és siklócsapágyaknak például a csomagológépekben is fontos szerepük van.
A termékek hosszú élettartamúak, de egy bizonyos ponton túl ezek is elhasználódnak. Az Igus elindította saját újrahasznosítási programját és a közelmúltban együttműködési megállapodást kötött egy start-up céggel, növelve a teljes folyamat hatékonyságát.
A német vállalat termékeinek nagy részét fröccsöntési eljárással gyártja (innen ered maga a cég neve is, igus = ipari fröccsöntés). A saját termelésből származó hulladékot a vállalat eddig is viszonylag egyszerűen újra tudta hasznosítani, viszont kevés lehetőség volt az elhasználódás után cserélendő műanyag alkatrészek vonatkozásában újrafeldolgozására.
Élettartamuk végén az említett műanyag alkatrészek gyakran ipari hulladékok között zárják a pályafutásukat. Ennek ellensúlyozására az Igus, négy évvel ezelőtt elindította a Chainge elnevezésű újrahasznosítási kezdeményezést. Azóta az ügyfelek az újrahasznosítási programon keresztül – gyártótól függetlenül – elküldhetik a használt energialáncokat a cég kölni telephelyére. Ott a beérkező anyagból regranulátumot készítenek. A Chainge elindítása óta a cég már több mint 60 tonna műanyagot gyűjtött össze és hasznosított újra. A vállalat a körforgásos gazdaságra való átállás felgyorsítása érdekében – 2022-től megnövelt kapacitással – az energialáncokat és egyéb műszaki műanyagokból készült alkatrészeket is bevont az újrahasznosítási programba.
A platform egyben digitális piactér is, amely hozzáférést biztosít a felhasználóknak a kiválasztott újrahasznosított anyagokhoz. Ez annyit jelent, hogy a vásárlók szerte a világon könnyen megvásárolhatják a feldolgozott anyagokat.
A Chainge alapján már megalkották a világ első, 100 százalékban újrahasznosított anyagból készült energialáncát. A digitális körforgásos gazdaság továbbfejlesztése érdekében az Igus most együttműködési megállapodást kötött egy startup vállalkozással a Cirplus-szal a szabványos újrahasznosított anyagok digitális kereskedelmében. A hamburgi székhelyű cég a hulladékártalmatlanító vállalatoknak, az újrahasznosítóknak és a termékgyártóknak egy digitális piacteret kínál, amelyen keresztül szabványosított újrahasznosított anyagokat vásárolhatnak biztonságosan, nyomon követhetően és költséghatékony módon – világszerte.
Mindkét cég a műanyagciklus lezárásának közös vízióját követi, sőt arról beszélnek, hogy forradalmat akarnak indítani az újrahasznosított műszaki műanyagok kereskedelmében.
Czékus Mihály